Charakterystyka daglezji zielonej
Jest to gatunek z rodziny sosnowatych. To drzewo o pokroju szerokostożkowym swoją sylwetką przypomina nieco rodzimego świerka pospolitego. W Europie osiąga maksymalną wysokość w przedziale 40-50 metrów.
Igły daglezji zielonej mają intensywnie zieloną barwę, są długie i niekłujące. Roztarta szpilka wydziela jabłkowy aromat. Szyszki daglezji mają ciekawą, bardzo charakterystyczną budowę — pokryte są wspierającymi trójdzielnymi łuskami o haczykowatym kształcie. Długość szyszek wynosi około 9 centymetrów.
Daglezja zielona jest jednym z najczęściej pozyskiwanych surowców drzewnych na świecie.
Wymagania i stanowisko
Daglezja zielona ze względu na imponujące rozmiary preferuje gleby głębokie, żyzne i umiarkowanie wilgotne. Najlepszym podłożem będą gleby gliniasto-piaszczyste, o pH w granicach 5-6. Istotnym wymogiem jest także wysoka wilgotność powietrza. Polecana w rejony o łagodnych zimach.
Dzięki szybkiemu przyrostowi daglezję zieloną można wykorzystać jako szybko rosnącą i trwałą przysłonę. Z tego samego powodu polecana jest miast w celu szybkiego zazielenienia terenu.
Uprawa i pielęgnacja daglezji zielonej
Rozmnażanie daglezji zielonej z nasion jest skomplikowanym procesem, w którym zdolność kiełkowania waha się od 30 do 90%. Z tego powodu zaleca się pozyskiwanie sadzonek ze szkółek leśnych i ogrodniczych. Pozyskane drzewko należy w okresie pierwszych pięciu lat chronić głównie przez uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą zaburzyć prawidłowy wzrost rośliny.
Wybierając daglezję zieloną na swoją działkę, warto rozważyć ogrodzenie lub osłonięcie rośliny, której – szczególnie młode – pędy są przysmakiem wielu zwierząt leśnych.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Igły
Podlewanie: -
Wysokość: Powyżej 30m
Pokrój: Kolumnowy
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak