Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Iglaste

Jodła balsamiczna (Abies balsamea)

Pierwotnie występowała w Kanadzie i północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Obecnie ze względu na jej wyjątkowe właściwości uprawiana jest na kilku kontynentach.

Jodła balsamiczna (Abies balsamea)
Fot. jodła balsamiczna (abies balsamea) / 123RF/PICSEL

Charakterystyka jodły balsamicznej

Jodła balsamiczna, jak nazwa wskazuje, ceniona jest szczególnie za aromatyczną żywicę i drewno, które znajdują szerokie zastosowanie. Ten gatunek jodły dorasta do maksymalnie 15-20 metrów wysokości. Jodła balsamiczna ma pokrój strzelisty, wyraźny wierzchołek, dzięki kształtowi często spotykana jest jako drzewko bożonarodzeniowe.

Igły jodły balsamicznej są krótkie, płaskie i wąskie. Igły pokryte są woskiem, przez co naturalnie błyszczą. Liście jodły balsamicznej są z wierzchu intensywne zielone, natomiast na spodniej części liścia wyraźnie zarysowane są dwa jasnoszare paski, mają około 3 centymetrów długości i są nierównomiernie rozmieszczone na pędzie. Jodła balsamiczna jest drzewem żywicznym. Przyjemny, balsamiczny zapach kryje się w igłach, młodych pędach oraz pączkach.

Nieduże wznoszące się szyszki, dojrzewają i rozpadają się od września do listopada. Kora początkowo gładka, jednak chropowacieje u dojrzałych okazów.

Wymagania i stanowisko

Jodła balsamiczna jest odporna na mróz, jednak nie służą jej duże amplitudy temperatur. Potrzebuje dużej wilgotności gleby i powietrza. Nie toleruje zanieczyszczeń miejskich oraz wysokiego stężenia soli w podłożu.

Uprawa i sadzenie

Jodłę balsamiczną poleca się do nasadzeń w parkach i większych ogrodach. Drzewka wysadzamy do gruntu wiosną lub końcem lata. W początkowym okresie rozwoju jodły balsamicznej warto przysypywać pień ściółką okrywającą (na przykład korą sosnową). Należy zapewnić glebę o kwaśnym odczynie.

Pielęgnacja jodły balsamicznej

Ten gatunek sosny wymaga dużej wilgotność zarówno powietrza, jak i gleby. Trzeba dbać o to, by drzewo nie zostało przesuszone. Jodła balsamiczna nie lubi wahań temperatury, dobrze będzie się czuła w gęstszym nasadzeniu. W okresach suszy nie wolno zapomnieć o podlewaniu drzewa.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Igły

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 15-20m

Pokrój: Rozłożysty, stożkowy

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Jodła balsamiczna (Abies balsamea)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.