Charakterystyka jodły balsamicznej
Jodła balsamiczna, jak nazwa wskazuje, ceniona jest szczególnie za aromatyczną żywicę i drewno, które znajdują szerokie zastosowanie. Ten gatunek jodły dorasta do maksymalnie 15-20 metrów wysokości. Jodła balsamiczna ma pokrój strzelisty, wyraźny wierzchołek, dzięki kształtowi często spotykana jest jako drzewko bożonarodzeniowe.
Igły jodły balsamicznej są krótkie, płaskie i wąskie. Igły pokryte są woskiem, przez co naturalnie błyszczą. Liście jodły balsamicznej są z wierzchu intensywne zielone, natomiast na spodniej części liścia wyraźnie zarysowane są dwa jasnoszare paski, mają około 3 centymetrów długości i są nierównomiernie rozmieszczone na pędzie. Jodła balsamiczna jest drzewem żywicznym. Przyjemny, balsamiczny zapach kryje się w igłach, młodych pędach oraz pączkach.
Nieduże wznoszące się szyszki, dojrzewają i rozpadają się od września do listopada. Kora początkowo gładka, jednak chropowacieje u dojrzałych okazów.
Wymagania i stanowisko
Jodła balsamiczna jest odporna na mróz, jednak nie służą jej duże amplitudy temperatur. Potrzebuje dużej wilgotności gleby i powietrza. Nie toleruje zanieczyszczeń miejskich oraz wysokiego stężenia soli w podłożu.
Uprawa i sadzenie
Jodłę balsamiczną poleca się do nasadzeń w parkach i większych ogrodach. Drzewka wysadzamy do gruntu wiosną lub końcem lata. W początkowym okresie rozwoju jodły balsamicznej warto przysypywać pień ściółką okrywającą (na przykład korą sosnową). Należy zapewnić glebę o kwaśnym odczynie.
Pielęgnacja jodły balsamicznej
Ten gatunek sosny wymaga dużej wilgotność zarówno powietrza, jak i gleby. Trzeba dbać o to, by drzewo nie zostało przesuszone. Jodła balsamiczna nie lubi wahań temperatury, dobrze będzie się czuła w gęstszym nasadzeniu. W okresach suszy nie wolno zapomnieć o podlewaniu drzewa.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Igły
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 15-20m
Pokrój: Rozłożysty, stożkowy
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak