Charakterystyka sosny bośniackiej
Sosna bośniacka odznacza się bujną, zwartą koroną o sztywnych pędach gęsto naszpikowanych ciemnozielonymi igłami. Pokrój rozluźnia się dopiero u starszych, liczących kilkadziesiąt lat okazach. Igły są błyszczące, osiągają długość do 8 centymetrów. Szyszki jajowate, dość wąskie, również rosną do długości około 8 centymetrów. Kora jest w kolorze szarym. Gałęzie z długimi zimozielonymi igłami układają się w pokrój stożkowato-jajowaty.
Sosna bośniacka ma kilka odmian, również karłowych, których wspólną cechą jest łatwość w uprawie.
Wymagania i stanowisko
Sośnie bośniackiej należy zapewnić stanowisko:
- słoneczne,
- o umiarkowanej wilgotności,
- z glebą piaszczystą i o odczynie bliższym zasadowemu.
Jest ona drzewem bardzo wytrzymałym na zróżnicowanie pogodowe, w tym również na zanieczyszczenia powietrza. Występuje naturalnie na terenach górskich, lecz jest sadzona w przydomowych ogrodach, miastach i na pasach wydm nadmorskich.
Uprawa i sadzenie
Jak większość sosnowatych ma niezbyt wygórowane wymagania glebowe i uprawowe. Jest bardzo odporna na zmienne warunki atmosferyczne i dobrze odnajduje się w naszej sferze klimatycznej. Dzięki zwartemu systemowi korzeniowemu rewelacyjnie znosi przesadzanie.
Najkorzystniejszym momentem sadzenia sosny bośniackiej jest wiosna, gdy ziemia nie jest zmarznięta, a przyjęciu się rośliny w gruncie sprzyjają opady deszczu.
Pielęgnacja sosny bośniackiej
Podstawowym warunkiem pielęgnacji jest zapewnienie sośnie bośniackiej dostępu do dużych ilości światła i cierpliwość ze strony właścicieli. Jest bezproblemowa w uprawie nawet dla początkujących ogrodników.
Stanowisko: -
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Igły
Podlewanie: średnie
Wysokość: 5-10m
Pokrój: Kolumnowy
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: -