Charakterystyka sosny czarnej
Zwyczajowo sosna czarna osiąga rozmiary 25-45 metrów wysokości i nawet kilkunastu metrów średnicy. Jej przyrost początkowo jest szybki, a pokrój szerokostożkowaty. Z biegiem lat korona przybiera kształt ciemnego, szerokiego parasola.
Kora sosny czarnej jest ciemnoszara, z wiekiem nabiera charakterystycznych dla sosnowatych podłużnych pęknięć. Igły zebrane są po dwa w pęku, sztywne, o kolorze ciemnozielonym i długości od 8 do 14 centymetrów. Szyszki stojące, o barwie jasnobrązowej i długości 4-7 centymetrów.
Wymagania i stanowisko
Wymagania glebowe sosny czarnej nie są specjalnie skomplikowane. Gatunek preferuje ziemię wapienną lub obojętną. Świetnie radzi sobie zarówno na terenach piaszczystych, jak i gliniastych. Sosna czarna jest gatunkiem wybitnie światłolubnym.
Do największych zalet sosny czarnej należą:
- stuprocentowa odporność na mróz,
- znoszenie okresowych przesuszeń,
- wysoka tolerancja na zanieczyszczenia powietrza.
Uprawa i sadzenie
Dzięki naturalnej wytrzymałości drzewa sosna czarna sprawdzi się jako element roślinności miejskiej i przemysłowej. Biorąc pod uwagę imponujące rozmiary, jakie osiąga, polecana jest również do parków i ogrodów o dużych powierzchniach. Odpowiednia dla niej gleba to ta wapienna lub o średnim pH.
Pielęgnacja sosny czarnej
Podstawowym warunkiem pielęgnacyjnym tego gatunku jest zapewnienie odpowiednio nasłonecznionego stanowiska i gleby wapiennej, piaszczystej lub o obojętnym odczynie (niezbyt kwaśnym).
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Igły
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: Powyżej 20m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak