Charakterystyka sosny himalajskiej
Sosna himalajska jest wyjątkowo atrakcyjnym wizualnie gatunkiem. Ozdobny i nietypowy pokrój sosny himalajskiej jest doceniany przez projektantów i ogrodników.
Tworzy rozłożyste korony z daleko wysuniętymi konarami. Cechują ją miękkie, długie igły w kolorze srebrnoszarym z białymi paskami od strony wewnętrznej — tworzą bardzo atrakcyjny wizualnie efekt. Szpilki sosny himalajskiej dorastają do długości nawet 20 centymetrów, skupione są w pęku po 5 sztuk. Zarówno dojrzałe szyszki, jak i igły zwisają w dół. Kora ma odcienie szarości.
Wymagania i stanowisko
Sosna himalajska najlepiej czuje się w podłożu o odczynie kwaśnym, przepuszczalnym. Najodpowiedniejszą glebą będzie piaszczysta lub gliniano-piaszczysta. Jest światłolubna. Korzystnie wyglądać będzie jako żywopłot lub szpaler, tworząc jasnozieloną taflę. Zasługuje również na reprezentacyjne miejsce w ogrodzie.
Uprawa i sadzenie sosny himalajskiej
Dobrze znosi okresowe przesuszenia i miejskie zanieczyszczenie powietrza. Ze względu na niższą w porównaniu z innymi rodzajami sosen mrozoodporność zaleca się sadzenie jej w zachodniej części Polski. Należy pamiętać, że jest to odmiana szybko i rozłożyście rosnąca, odstęp pomiędzy sadzonkami powinien wynosić minimum 4 metry. Przyrost roczny sosny himalajskiej to od 10 do 15 centymetrów.
Pielęgnacja sosny himalajskiej
Aby móc cieszyć się zdrowym i bujnym okazem sosny himalajskiej należy dobrać dla niej odpowiednie miejsce, o lekkiej oraz kwaskowatej glebie, a także dbać o jej umiarkowane nawadnianie.
Istotnym czynnikiem jest wiosenne przycinanie, w celu zapewnienia zdrowego i imponującego wyglądu. Formujemy kształt drzewa za pomocą sekatora w okresie kwietnia lub maja.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Igły
Podlewanie: średnie
Wysokość: Powyżej 20m
Pokrój: Wzniesiony, kolumnowy
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -