Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Berberys pospolity (Berberis vulgaris)

Berberys pospolity to jeden z popularniejszych krzewów ozdobnych. Warto wiedzieć, że jego owoce mają właściwości lecznicze. Dowiedz się, jak go hodować.

Berberys pospolity (Berberis vulgaris)
Berberys pospolity, zwany również zwyczajnym, może osiągnąć nawet 3 m wysokości. Fot. CanvaPro

Berberys pospolity: charakterystyka

Krzew, który możemy znać również jako kwaśniec lub kwaśnica pospolita. Upodobał sobie do rozwoju lasy i zarośla. Jest to krzew liściasty, który osiąga wysokość do 2 metrów i pochodzi z rodziny berberysowatych. Stanowi rodzimy krzew – jego obszar występowania obejmuje Europę Środkową, Południową oraz Azję Mniejszą.

Liście berberysu mają kształt odwrotnie jajowaty, eliptyczny lub wydłużony. Na brzegach są zwykle tępo zakończone, czasami jednak mogą być ostro ząbkowane i osiągają długość od 2 do 4 cm. Kwiaty przybierają żółtą barwę i zbierają się w grona długości 4-6 cm. Gałązki rośliny są sztywne i bruzdkowane. W pierwszym roku kwitnienia żółtawe, by już w drugim osiągnąć szary kolor. Kwitnienie krzewu przypada na maj-czerwiec.

Owoc berberysu stanowią jagody – purpurowe, kwaskowate i wydłużone. Osiągają długość około 12 mm. W środku owocu znajdują się dwa podłużne nasionka. Bogate w witaminę C. Krzew owocuje w sierpniu i wrześniu.

Jak sadzić i uprawiać berberys pospolity?

Przede wszystkim należy mu zapewnić stanowisko słoneczne lub półcieniste. Najlepiej urośnie na glebie lekkiej i piaszczystej albo lekko żyznej, przewiewnej i umiarkowanie wilgotnej. Jest odporny na mrozy.

W Polsce roślinę możemy spotkać rzadko. Głównie z powodu choroby, która ją dotyka – rdzy zbożowej. Jest to gatunek grzyba, który wywołuje chorobę zbóż. To właśnie dlatego był często tępiony przez rolników, którzy zauważyli go w pobliżu pól.

Berberys pospolity: choroby i szkodniki 

Berberys pospolity jest dość odporny na choroby i szkodniki, co sprawia, że jest stosunkowo łatwy w uprawie. Nie oznacza to jednak, że jest od nich wolny. Wśród najczęściej występujących chorób grzybowych możemy wyróżnić m.in. mączniaka prawdziwego, rdzę berberysową, plamistość liści, wertycyliozę oraz zamieranie pędów. Jeśli chodzi o szkodniki, największe zagrożenie stanowią mszyce. 

Jakie właściwości mają owoce berberysu?

Owoce krzewu bogate są w pektyny, sole mineralne, kwasy organiczne, cukry, beta-karoten i witaminy – szczególnie witaminę C. Z tego względu popularna nazwa dla owoców to "cytryna Północy" lub "polska cytryna". Dzięki temu podnoszą odporność organizmu podczas przeziębienia.

Współcześnie zalecany jest przy dolegliwościach układu pokarmowego. Pomoże przy niestrawności, ponieważ pobudza kwasy żołądkowe do działania.

Dowiedziono również, że wspomaga pracę wątroby i uszczelnia naczynia krwionośne. Można go zatem stosować przy krwawieniu z dziąseł lub nosa. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz dzieci.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche, podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty

Podlewanie: -

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Maj

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Berberys pospolity (Berberis vulgaris)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.