Berberys Thunberga to najpopularniejszy gatunek berberysa. Pasuje idealnie do każdego ogrodu — zarówno jeśli bierzemy pod uwagę jego wielkość, jak i styl.
Berberys Thunberga: charakterystyka i wygląd
Berberys Thunberga to krzew, który wywodzi się z rodziny berberysowatych. Kraj jego pochodzenia to wspomniana już Japonia – w Polsce nie występuje w warunkach naturalnych, a jedynie jako krzew hodowlany. Uprawiany jest jako ozdobna roślina w wielu jej odmianach.
Charakterystyczne dla niego jest silne rozgałęzianie się, ciernistość i gęstość. Z tego względu żywopłoty, które możemy stworzyć z berberysu Thunberga, są trudne do sforsowania dla ludzi i zwierząt.
Liście mają owalny kształt, są całobrzegie (są gładkie i nie mają „ząbków”), opadają na zimę. Ich kolor jest zależny od odmiany, bo berberys Thunberga ma ich wiele. Tak więc możemy spotkać liście o kolorze zielonym, żółtym czy czerwonym i w kolorach pośrednich. Jesienią, zanim całkowicie opadną na zimę, przebarwiają się na różne odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Wtedy też jest najbardziej atrakcyjny i idealnie nadaje się do tworzenia jesiennych kompozycji kolorystycznych.
Owoc stanowią czerwone jagody, które pozostają na krzewie na długo po opadnięciu liści. Wabią ptaki, które szukają pożywienia.
Jak uprawiać berberys Thunberga?
Najlepsza gleba dla rozwoju tego gatunku berberysa ma odczyn lekko kwaśny. Powinna być lekka i przepuszczalna. Dobrze znosi susze, ale najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych. Toleruje mrozy, ale w bardzo ostre zimy może przemarznąć. Szybko jednak się zregeneruje i wróci do poprzedniego stanu. Nie nadaje się do sadzenia w pobliżu wody.
Aranżacje w ogrodzie z wykorzystaniem berberysa
Stanowi idealny krzew do małego i dużego ogrodu. Dobrze znosi cięcie, więc jeśli musimy ograniczać jego porost, to śmiało możemy go podcinać.
Efektownie prezentuje się posadzony jako pojedynczy okaz, gdy może zachwycać swoim wyglądem. Dobrze wygląda i lubi rosnąć w ogrodach położonych na skarpach oraz na skalniakach.
Berberysy mogą z powodzeniem być stosowane do żywopłotów. Karłowate odmiany nadają się jako rośliny na obwódki.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Kulisty, zwarty
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec
Zimozielone: nie