Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia)

Nazwa tej byliny nawiązuje do sercowatego kształtu jej liści. Bergenia bardzo ładnie prezentuje się w ogrodzie, a do tego jest mało wymagająca w uprawie.

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia)
Bergenia sercowata to zimozielona bylina, która kwitnie w kwietniu i maju. Fot.123RF.com

Bergenia sercowata zwana także sercolistną jest długowieczną byliną kwitnącą. Może ona przetrwać w ogrodzie przez kilka lat i to bez przycinania, nawożenia oraz regularnego podlewania.

Jak wygląda bergenia sercowata?

Jest ona rośliną o grubych kłączach tworzącą zwarte kępy złożone ze skórzastych liści odziomkowych. Są one duże i mięsiste. Jesienią liście zmieniają kolor z zielonego na czerwone lub czerwono-fioletowe.

Wzniesiona łodyga bergenii jest gruba, gładka i pozbawiona liści (tzw. głąbik). Charakterystyczne jest dla niej czerwonawe zabarwienie. Na jej szczycie wyrasta parasolowaty kwiatostan. Składa się on z drobnych, dzwonkowatych kwiatków. Każdy z nich ma 5 płatków, słupek oraz 10 pręcików.

Popularne odmiany bergenii

Odmiany bergenii, które warto znać, to:

  • Pink Dragonfly – odmiana z ciemnoróżowymi kwiatami, które w miarę dojrzewania jaśnieją;
  • Rotblum – ma duże, wiechowate kwiatostany o różowym zabarwieniu;
  • Spring Fling – wyróżnia się intensywnie czerwonym kolorem łodyg, kwitnie na różowo;
  • Bressingham White – ma obfite, białe kwiatostany.

Bergenia sercowata: uprawa

Bergenia cordifolia zalicza się do roślin tolerancyjnych, łatwych w uprawie. Najlepiej służą jej stanowiska słoneczne, ale można ją również zasadzić w miejscu, gdzie światła jest mniej. Słońce sprawia, że bergenia ładnie kwitnie. W cieniu atrakcyjnie wybarwiają się jej liście.

Bylina ta dobrze rośnie w podłożach lekko wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych. Jest ona odporna na mróz, suszę i zachwaszczenie.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w hodowli bergenii sercolistnej jest usuwanie obumarłych kwiatów i liści. Wtedy ma ona szansę na wypuszczenie w ich miejscu nowych. Rozsadzanie dorosłych roślin jest dobrym sposobem na ich odmłodzenie.

Rozmnażanie bergenii można przeprowadzić poprzez podział bryły korzeniowej lub sadzonki wierzchołkowe. W grę wchodzi również zasiew, jednak nie daje on gwarancji, że młoda roślinka przejmie cechy tej matecznej.

Bergenia sercowata: choroby i szkodniki 

Bergenia sercowata jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Niemniej jednak może wystąpić bakteryjna plamistość liści, która objawia się wystąpieniem szarych plam z żółtą obwódką. Do chorób atakujących roślinę warto też zaliczyć rizoktoniozę. Choć bergenia nie jest podatna na występowanie szkodników, warto ją obserwować i reagować na ewentualne problemy. 

Jakie zastosowanie ma bergenia sercowata?

Nadaje się ona zarówno do uprawy ogrodowej, jak i pojemnikowej (na tarasach, balkonach). Ta dekoracyjna bylina świetnie komponuje się na rabatach z innymi roślinami. Można ją uprawiać pod drzewami, na kwiatowych murkach, a także w ogrodach skalnych.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.