Bergenia sercowata zwana także sercolistną jest długowieczną byliną kwitnącą. Może ona przetrwać w ogrodzie przez kilka lat i to bez przycinania, nawożenia oraz regularnego podlewania.
Jak wygląda bergenia sercowata?
Jest ona rośliną o grubych kłączach tworzącą zwarte kępy złożone ze skórzastych liści odziomkowych. Są one duże i mięsiste. Jesienią liście zmieniają kolor z zielonego na czerwone lub czerwono-fioletowe.
Wzniesiona łodyga bergenii jest gruba, gładka i pozbawiona liści (tzw. głąbik). Charakterystyczne jest dla niej czerwonawe zabarwienie. Na jej szczycie wyrasta parasolowaty kwiatostan. Składa się on z drobnych, dzwonkowatych kwiatków. Każdy z nich ma 5 płatków, słupek oraz 10 pręcików.
Popularne odmiany bergenii
Odmiany bergenii, które warto znać, to:
- Pink Dragonfly – odmiana z ciemnoróżowymi kwiatami, które w miarę dojrzewania jaśnieją;
- Rotblum – ma duże, wiechowate kwiatostany o różowym zabarwieniu;
- Spring Fling – wyróżnia się intensywnie czerwonym kolorem łodyg, kwitnie na różowo;
- Bressingham White – ma obfite, białe kwiatostany.
Bergenia sercowata: uprawa
Bergenia cordifolia zalicza się do roślin tolerancyjnych, łatwych w uprawie. Najlepiej służą jej stanowiska słoneczne, ale można ją również zasadzić w miejscu, gdzie światła jest mniej. Słońce sprawia, że bergenia ładnie kwitnie. W cieniu atrakcyjnie wybarwiają się jej liście.
Bylina ta dobrze rośnie w podłożach lekko wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych. Jest ona odporna na mróz, suszę i zachwaszczenie.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w hodowli bergenii sercolistnej jest usuwanie obumarłych kwiatów i liści. Wtedy ma ona szansę na wypuszczenie w ich miejscu nowych. Rozsadzanie dorosłych roślin jest dobrym sposobem na ich odmłodzenie.
Rozmnażanie bergenii można przeprowadzić poprzez podział bryły korzeniowej lub sadzonki wierzchołkowe. W grę wchodzi również zasiew, jednak nie daje on gwarancji, że młoda roślinka przejmie cechy tej matecznej.
Bergenia sercowata: choroby i szkodniki
Bergenia sercowata jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Niemniej jednak może wystąpić bakteryjna plamistość liści, która objawia się wystąpieniem szarych plam z żółtą obwódką. Do chorób atakujących roślinę warto też zaliczyć rizoktoniozę. Choć bergenia nie jest podatna na występowanie szkodników, warto ją obserwować i reagować na ewentualne problemy.
Jakie zastosowanie ma bergenia sercowata?
Nadaje się ona zarówno do uprawy ogrodowej, jak i pojemnikowej (na tarasach, balkonach). Ta dekoracyjna bylina świetnie komponuje się na rabatach z innymi roślinami. Można ją uprawiać pod drzewami, na kwiatowych murkach, a także w ogrodach skalnych.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: tak