Właściwości gatunku
Anyż pochodzi z terenów śródziemnomorskich. W Polsce prawie nie spotyka się dziko rosnącego biedrzeńca. Często bywa jednak uprawiany w ogródkach ziołowych. Roślina osiąga do 50 cm wysokości. Kwitnie na początku lata. Kwiaty są białe. Mają kształt wiotkich, delikatnych baldachów.
Surowcem zielarskim u biedrzeńca anyżu są owoce. Zawierają one ok. 6% olejku eterycznego. Działają odkażająco na skórę. Wspomagają proces laktacji, łagodzą dolegliwości przewodu pokarmowego, działają wykrztuśnie i rozkurczowo. Olejek anyżowy ze względu na intensywny korzenny aromat jest stosowany w przemyśle perfumeryjnym, spożywczym i spirytusowym.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla biedrzeńca anyżu
Wybierz dla anyżu miejsce słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Roślina z powodzeniem może rosnąć w pełnym słońcu. Gleba powinna być żyzna, stale wilgotna. Biedrzeniec preferuje ziemię o odczynie zasadowym. Pamiętaj, by nie wysiewać go zbyt gęsto – jest rozłożysty i szybko się rozrasta. Optymalny odstęp między sadzonkami to ok. 30 cm.
Podlewanie i pielęgnacja biedrzeńca anyżu
Biedrzeniec anyż źle znosi suszę. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, zwłaszcza przy przedłużających się upałach. Nie lubi przesadzania. W sprzyjających warunkach rozrasta się szybko. Pozbawiony kontroli, może zacząć zarastać miejsca przeznaczone dla innych gatunków.
Roślina cechuje się wysoką odpornością na choroby. Doskonale sprawdzi się też w uprawie doniczkowej.
Rozmnażanie biedrzeńca anyżu
Biedrzeniec anyż rozmnaża się wyłącznie z nasion. Są one gotowe do zbioru na przełomie sierpnia i września. Dojrzewają nierównomiernie. Wyłóż je do wysuszenia w ciepłym, przewiewnym, zacienionym miejscu. Możesz wysiać je do gruntu wiosną, gdy tylko minie ryzyko wystąpienia przymrozków.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wyprostowany
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec
Zimozielone: -