Charakterystyka bukszpanu
Na całym świecie istnieje około 100 gatunków bukszpanu, które różnią się między sobą wyglądem ze względu na obszar występowania. Krzewy te charakteryzują się gęstym pokrojem oraz dużą tolerancją wobec rodzaju gleby, a także cieniolubnością oraz podatnością na formowanie i przycinanie.
Gatunki i odmiany bukszpanu
Na terenie Europy wyróżniamy, między innymi, następujące gatunki bukszpanu:
- bukszpan balearski (B. balearica),
- bukszpan Harlanda (B. harlandii),
- bukszpan drobnolistny (B. microphylla),
- bukszpan zwyczajny (wieczniezielony) (B. sempervirens).
Gatunkiem najbardziej powszechnym w Polsce jest bukszpan zwyczajny (wieczniezielony). Do najpopularniejszych odmian bukszpanu wieczniezielonego zaliczamy, między innymi:
- bukszpan wieczniezielony Suffruticosa będący karłowym kultywarem (odmianą) chętnie wykorzystywanym na niskie żywopłoty – osiąga wysokość około 1 metra;
- bukszpan wieczniezielony Elegantissima, który odznacza się białą obwódką wokół liści – jest to również niewysoka odmiana bukszpanu, często uprawiana w donicach i pojemnikach.
Ciekawostka! Drewno bukszpanowe cechuje się niezwykłą twardością, ciężarem i przede wszystkim gęstością, która jest większa od gęstości wody. Gęstość drewna bukszpanu wieczniezielonego sprawia, że – jako jedne z niewielu – tonie.
Wymagania i stanowisko bukszpanu
Bukszpany mają niskie wymagania glebowe i siedliskowe. Preferują ziemię przepuszczalną i niezbyt wilgotną, a także bogatą w wapń. Bukszpany będą dobrze rosły na przeciętnym podłożu ogrodniczym.
Miejsce posadzenia bukszpanu powinno znajdować się w półcieniu. Bukszpany są mrozoodporne, jednak nie tolerują silnych zimowych wiatrów, dlatego warto zapewnić im osłonięte stanowisko. Krzewy bukszpanu znakomicie sprawdzają się w roli żywopłotów i szpalerów oraz jako strzyżone figury ogrodnicze.
Bukszpan: uprawa i pielęgnacja
Kluczem do uzyskania gęstego, zdrowego krzaka bukszpanu jest regularne podcinanie. Cięcia dokonujemy wiosną (najlepiej w marcu) oraz latem (zalecane jest cięcie w terminie sierpniowym). Każdorazowo po zabiegu należy podlać krzew wieloskładnikowym nawozem. Eksperci polecają używać mieszanki do roślin żywopłotowych.
Bukszpany źle znoszą zarówno nadmiar wody, jak i przesuszenie. Szczególnie w okresie przycinania, gdy roślina się regeneruje, należy zapewnić jej odpowiedni poziom wilgotności i składników odżywczych w glebie. Aby zapobiec rozwojowi chorób, ważne jest, by obserwować stan rośliny i dbać o jej wysoki poziom soli mineralnych w podłożu. W przypadku zauważenia zmian na pędach należy je niezwłocznie odciąć i dalej obserwować stan krzewu.
Najefektywniejszym sposobem na posadzenie lub zagęszczenie bukszpanowego żywopłotu są gotowe sadzonki. Rekomendowanym terminem wysadzania do gruntu młodych roślin jest przełom lata i jesieni.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: -
Wysokość: -
Pokrój: Wzniesiony, regularny
Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień
Zimozielone: tak