Charakterystyka czyśćca wełnistego
Czyściec wełnisty to bylina, która będzie zdobić nasz ogród przez cały rok! Charakteryzuje się grubym, zielonkawym ulistnieniem, które pokrywają miękkie, długie włoski. Dzięki występowaniu na mięsistych liściach białego kutneru (meszku), roślina wspaniale radzi sobie podczas upałów i siarczystych mrozów. Wysokość czyśćca wełnistego to około 40 centymetrów. Roślina intensywnie się rozrasta, tworząc miękki, lśniący dywan roślinny.
Kwitnienie byliny trwa od czerwca do lipca, a kwiaty wieńczące niewysokie pędy przybierają kolor purpury lub fioletu. Drobne kwiaty czyśćca wełnistego zebrane są w kłosy.
Jakie wymagania glebowe i stanowiskowe ma czyściec wełnisty?
Czyściec wełnisty dobrze znosi przeciętną, niezbyt urodzajną ziemię. Roślina nadaje się również do uprawy na glebie piaszczystej, gliniastej lub kamienistej. Trzeba jednak pamiętać, że czyściec nie będzie dobrze rósł na glebie podmokłej.
Krzewinka jest nie tylko mrozoodporna, lecz także wyjątkowo dobrze znosi okresowe susze. Czyściec wełnisty lubi miejsca słoneczne lub lekko zacienione. Idealnym stanowiskiem dla tej rośliny są, na przykład, ogrody skalne. Czyściec wełnisty polecany jest również do uprawy na zadaszeniach.
Czyściec wełnisty: jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja?
Uprawa czyśćca wełnistego jest nadzwyczaj prosta i przyjemna i z pewnością podołają jej nawet początkujący ogrodnicy. Czyściec wełnisty to roślina, o której marzą ludzie zapracowani i ci, którzy „nie mają ręki” do roślin. Bylina nie wymaga nawożenia, przesadzania ani przycinania.
Polecana jest do zadarniania gruntu, w miejscach, gdzie nie poradziłyby sobie bardziej wymagające rośliny. Będzie się wspaniale komponować z krzakami wrzosów oraz w towarzystwie żywych lub sztucznych rzeźb ogrodniczych.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche, podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: -