Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Ojczyzną echinokaktusa jest Meksyk. Niezwykły kształt rośliny wiąże się z magazynowaniem wody w trudnym, pustynnym klimacie. W toku ewolucji liście zostały przekształcone w ostre ciernie. Stanowią one oryginalną ozdobę kaktusa, nazywanego żartobliwie fotelem teściowej.
Typowy dla tego gatunku jest żółty kolor kolców. Odmiana „Albinus” urzeka natomiast bielą kontrastującą z zielonym tłem łodyg. Z kolei echinokaktus Grusona „Brevispinus” ma bardzo krótkie ciernie. Dzięki temu wyraźnie widoczny jest jego niezwykły kształt. Inna warta uwagi odmiana to „Krauskopf”. Urzeka płaskimi, mocno podwiniętymi kolcami w kremowym odcieniu.
Po kilkunastu latach uprawy zadbana roślina wypuszcza złocistożółte, urocze kwiaty.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla echinokaktusa Grusona
Echinokaktus Grusona to gatunek idealny na południowy parapet. Dobrze oświetlone stanowisko jest podstawą uprawy większości kaktusów. Niedobór promieni słonecznych hamuje wzrost rośliny i uniemożliwia jej kwitnienie.
Od wiosny do jesieni echinokaktus dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. Zimą potrzebuje pomieszczenia chłodnego, w którym utrzymuje się 6–10°C.
Podlewanie i pielęgnacja echinokaktusa Grusona
Echinokaktus Grusona wymaga podlewania rzadkiego, jednak obfitego. Cała bryła korzeniowa powinna być mocno nawilżona. Zimą sięgnij po konewkę dopiero wtedy, gdy kaktus zacznie się kurczyć. Odpowiednia pielęgnacja polega też na nawożeniu rośliny specjalistyczną mieszanką dedykowaną dla gatunku.
Choroby echinokaktusa Grusona
Echinokaktus Grusona choruje rzadko. Może być jednak atakowany przez przędziorki lub czerwce. Zarażoną roślinę spryskaj preparatem insektobójczym.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kulisty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: -