Epipremnum złociste: jak wygląda?
Epipremnum złociste, znane również jako scindapsus, jest ozdobnym pnączem o szybko rosnących pędach. Może on osiągnąć nawet 4-5 metrów długości, jednak w doniczkach osiąga zwykle kilkadziesiąt centymetrów wysokości.
O ozdobności rośliny świadczą sercowate, ostro zakończone liście. W zależności od gatunku blaszka liści może być pokryta złocistymi albo srebrzystymi plamkami.
Wymagania i uprawa epipremnum
Stanowisko pod uprawę epipremnum powinno być cieniste lub półcieniste. Ważne, aby nie narażać rośliny na nadmiar światła. Chroń roślinę także przed przeciągami oraz wyziewami z urządzeń.
Podłoże nie może być zbyt wilgotne. Jeśli takie jest – na liściach pojawią się brązowe plamy. Podlewać należy co jakiś czas – wtedy, gdy ziemia w doniczce jest już sucha. Latem warto roślinę zraszać letnią wodą 2-3 razy w tygodniu, a zimą przecierać wilgotną szmatką co 2 tygodnie.
Latem warto wzbogacić pielęgnację o płynne nawozy dla roślin o ozdobnych z liści. Możesz nawozić roślinę co 2 tygodnie. Uprawa epipremnum zimą powinna odbywać się w temperaturze powietrza około 13 stopni Celsjusza, a latem 18-21 stopni (nie więcej jednak niż 24 stopnie Celsjusza).
Epipremnum nie lubi częstego przesadzania. Należy je jednak wykonać , jeśli ziemia robi się jałowa, scindapsus słabo rośnie lub korzenie wyrastają przez otwory na dnie doniczki. Roślinę przesadzaj wiosną, zawsze do doniczki o rozmiar większej od poprzedniej. Pnącze można przyciąć na wiosnę, gdy jest już zbyt duże. Poprawi to rozkrzewianie się. Zabieg przeprowadzaj w kwietniu albo maju, przycinając pędy o połowę.
Nie stosuj środków do nabłyszczania liści. Scindapsus ich nie toleruje.
Epipremnum złociste: rozmnażanie
Rozmnażanie epipremnum złocistego jest bardzo łatwe i odbywa się przez sadzonki pędowe. Wiosną przytnij pędy na małe części, a następnie umieść je w pojemniku wypełnionym wodą. Usuń wszystkie liście z pędów, które są zanurzone w wodzie. Kiedy roślina się ukorzeni, wysadź ją do doniczek wypełnionych ziemią. Aby dostarczyć roślinie odpowiedniej wilgotności, przykryj doniczki torebką foliową.
Epipremnum złociste: choroby i szkodniki
Większości chorób rośliny można uniknąć, prawidłowo ją podlewając. Najlepiej wlać wodę na podstawkę rośliny, aby roślina mogła swobodnie ją wchłaniać. Gdy nadmiernie podlejemy epipremnum, zgniją pędy – należy je wtedy usunąć.
Groźną chorobę stanowi rizoktonioza. To choroba grzybowa, która sprawia, że korzenie zaczynają butwieć. W takim wypadku roślinę trzeba wyrzucić, bo jej uratowanie jest niemożliwe.
Ze szkodników, pnącze najczęściej atakują takie owady, jak wełnowce i tarczniki. Wełnowce pokrywają roślinę włochatą wydzieliną, ograniczając im fotosyntezę. Tarczniki można zobaczyć gołym okiem – zwykle siedzą wzdłuż nerwów liści i wysysają soki roślinne. Atak szkodników roślina sygnalizuje blaknięciem i matowieniem liści. Czasami liście również się odkształcają. Aby zwalczyć szkodniki, potrzebny jest preparat na bazie alkoholu lub profesjonalne środki do ochrony roślin.
Stanowisko: Cieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: -
Pokrój: Przewisający
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: nie