Gerbera: właściwości gatunku
Gerbera doniczkowa (łac. Gerbera) to jedno z odkryć współczesnej botaniki. Jej kwiaty przypominają duże stokrotki. Występuje w wielu kolorach. Charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale też zdolnością do oczyszczania powietrza.
To bylina z rodziny astrowatych. Rośliny spotykane w doniczkach to odmiany karłowate. Osiągają wysokość około 35 cm. Gerbera w doniczce kwitnie bardzo długo. Przy odpowiedniej uprawie kwiaty pojawiają się przez niemal cały rok.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla gerbery
Uprawa gerbery nie należy do najprostszych. Roślina wymaga stanowiska jasnego i widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim kontaktem z promieniami słonecznymi. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje też przepuszczalnego i stale lekko wilgotnego podłoża. W okresie wegetacyjnym najlepszą temperaturą dla gerbery jest 20–24 st. C., a w czasie spoczynku – 10–15 st. C.
Podlewanie i pielęgnacja gerbery
Roślinę należy podlewać bardzo często. Dopilnuj, aby podłoże nie wysychało. Zadbaj też o odpowiednią wilgotność powietrza. W największe upały nalej wody do podstawki. Nie zostawiaj jej jednak na dłużej niż kilka godzin dziennie. W przeciwnym razie korzenie rośliny zaczną gnić. Latem gerbera wymaga cotygodniowego nawożenia. Najlepiej sprawdzi się do tego nawóz płynny.
Gerbera nie przepada za przesadzaniem. Od razu po zakupie warto przenieść ją do większej doniczki. Bryłę korzeniową umieść tak, by znajdowała się nieco wyżej niż otaczająca ją ziemia.
Choroby i szkodniki gerbery
Korzenie gerbery są podatne na choroby grzybicze. Aby im zapobiegać, posadź roślinę w odpowiednim podłożu. Zadbaj też o to, by w doniczce nie zalegała woda.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak