Roślina ta naturalnie porasta tereny zachodniej i środkowej Europy. W Polsce rzadko można spotkać goździka sinego rosnącego dziko. Z uwagi na wysokie walory dekoracyjne chętnie hodowany jest on w ogrodach.
Czym charakteryzuje się wygląd goździka sinego?
Pędy kwiatowe tej wieloletniej byliny są wzniesione, podczas gdy te płonne tworzą gęste, puszyste darnie. Porośnięte są one długimi, równowąskimi liśćmi o układzie naprzeciwległym i sinozielonym zabarwieniu. Ich powierzchnia – podobnie jak i pędów – jest lśniąca, woskowana.
Kwitnienie goździka sinego przypada na maj i czerwiec. Kwiaty mają typowe dla goździkowatych postrzępione brzegi. Są one dosyć liczne i wydzielają intensywny, korzenny zapach.
Popularne odmiany goździka sinego
Najczęsciej spotykane odmiany goździka sinego to:
- Grandiflorus – ma duże różowe kwiaty z czerwonym oczkiem;
- Rubin – wyróżniają ją kwiaty o intensywnie czerwonym zabarwieniu;
- Firewitch – posiada różowo-fioletowe kwiaty z białym środkiem;
- Amarant – ma charakterystyczne kwiaty w kolorze amarantowym;
Goździk siny wieloletni: stanowisko i gleba
Bylina preferuje stanowiska słoneczne. Wtedy kwitnie obficie, a jej liście mają ładne zabarwienie. Goździk siny kiepsko toleruje nadmiar wilgoci w podłożu. Nie zaleca się sadzenia go w ciężkich, podmokłych podłożach. Grozi to przegniciem jego korzeni.
Pielęgnacja
Młode roślinki warto regularnie podlewać. Starszych okazów nie trzeba tak intensywnie nawadniać, gdyż dobrze radzą sobie z suszą.
Tuż po zasadzeniu byliny wskazane jest częste pielenie. Zanim się ona zadarni, dosyć mocno zarasta chwastami.
Korzenie goździków trzeba chronić przed gryzoniami. Warto wsadzać je do podłoża w ażurowych klatkach jako zabezpieczeniem przed podgryzaniem.
Rozmnażanie goździka sinego
Najłatwiejszym sposobem na rozmnożenie goździka sinego jest podział kęp. Można również zasiać nasionka do inspektu w okresie wiosennym, by w sierpniu dobrze już ukorzenione roślinki przenieść do gruntu.
Goździk ładnie komponuje się w rabatach z innymi bylinami. Znakomicie sprawuje się on w skalnikach i ogrodach skalnych. Bylina ta najlepiej prezentuje się, gdy jest posadzona w grupach po 10-12 sztuk. Goździka sinego można hodować w skrzyniach i donicach.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Płożący
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec
Zimozielone: nie