Grubosz jajowaty: wygląd i charakterystyka gatunku
Grubosz jajowaty (Crassula ovata), nazywany też owalnym, to sukulent dorastający w naturalnym środowisku do 4 metrów o krzewiastym pokroju. W domowych warunkach może osiągnąć najwyżej 1 metr wysokości. Ma rozgałęzione, mięsiste, grube i sztywne pędy. Młode, zielone pędy są miękkie, ale z wiekiem twardnieją. Po pewnym czasie pokrywają się brązową, sztywną i łuszczącą się skórką, która przypomina korę.
Zielone, owalne i mięsiste liście pokrywają się srebrzystoszarym kutnerem (znanym jako „meszek”), który ochrania roślinę przed nadmiernym parowaniem.
Starsze osobniki grubosza mogą zakwitać. Jednak ich drobne, białe kwiaty o gwiazdkowatym kształcie, które pojawiają się na szczytach pędów, nie są zbyt atrakcyjne. Lepiej je usuwać, by roślina nie magazynowała w nich energii i składników odżywczych.
Największą ozdobę rośliny stanowi ciekawy pokrój i błyszczące liście.
Grubosz jajowaty: uprawa i pielęgnacja
Grubosz jajowaty to drzewko, które uprawia się na bonsai. Jednak bez względu na to, czy chcesz uprawiać go w tradycyjny sposób, czy w postaci drzewka bonsai, musisz zapewnić mu podobne, optymalne warunki uprawy, aby rósł w prawidłowy sposób.
Stanowisko powinno być słoneczne i jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Roślina źle znosi niedobór światła. Gdy rośnie w za ciemnym miejscu, zaczyna się deformować. Urodę stracą wtedy też jej wyjątkowe liście.
Najlepsze podłoże do rozwoju grubosza powinno być umiarkowanie żyzne, lekkie i przepuszczalne. Optymalna do uprawy „drzewka szczęścia” jest specjalna gleba dla kaktusów. Nie powinieneś sadzić tej rośliny w ziemi kwiatowej, która łatwo zatrzymuje wodę – grubosz nie toleruje jej nadmiaru.
Sukulent jest również wrażliwy na zalanie i trzeba uważać, by nie przesadzić z wilgocią gleby. Delikatny system korzeniowy i mięsiste liście wystarczająco sobie ją magazynują. Ogólna zasada pielęgnacyjna brzmi w tym przypadku: lepiej jest roślinę przesuszyć niż przelać.
W trakcie okresu wegetacyjnego temperatura powietrza powinna wynosić 20-24 stopnie Celsjusza, a zimą 15-20 stopni. Latem możesz wystawić roślinę na balkon lub do ogrodu. Pamiętaj, by nie narażać grubosza na zbytnie nasłonecznienie i nadmierne opady deszczu.
Grubosz jajowaty: zastosowanie
Nawet bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych grubosz jajowaty wygląda jak małe drzewko. Jeśli chcesz go jednak bardziej upodobnić do drzewka bonsai, konieczne jest formowanie i przycinanie. Mimo że roślina rośnie dość wolno, to doskonale znosi cięcie. Po zabiegu szybko wypuszcza młode pędy, ładnie się rozkrzewiając i zagęszczając.
Elastyczne, młode pędy można łatwo formować. Wystarczy, że je lekko zegniesz i umocujesz drutem lub sznurkiem do dna donicy, w której drzewko rośnie. Formowanie pozwoli uzyskać pożądany kształt pędów.
Musisz jednak pamiętać, aby nie owijać drutu lub sznurka bezpośrednio na pędzie. Wtedy istnieje ryzyko, że sznurek będzie za bardzo wrzynał się w grubosza i spowoduje uszkodzenia lub zniekształcenia rośliny. Do zabezpieczenia pędu użyj szmatki.
Choroby i szkodniki grubosza
Roślinę mogą zaatakować wełnowce – niewielkie owady zaliczane do pluskwiaków. Aby je zwalczyć, warto zastosować domowe środki, ponieważ grubosz jest wrażliwy na komercyjną chemię. W tym celu do litra letniej wody wlej 100 g denaturatu i kilka kropli płynu do naczyń. W tak przygotowanej mieszance namocz wacik i przetrzyj nim liście.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Rozłożysty, drzewiasty
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -