Charakterystyka i wygląd jaskra azjatyckiego
To roślina ozdobna o wysokich i cenionych walorach estetycznych. Jaskier azjatycki bywa nazywany jaskrem perskim, co nawiązuje do jego naturalnego środowiska, jakim jest Azja południowo-zachodnia.
Jaskier azjatycki mierzy około 30 centymetrów wysokości. Na szczycie jego pędu znajduje się rozłożysta korona kwiatowa. Główka kwiatowa składa się z licznych, delikatnych, okrągło zakończonych płatków. Roślina posiada żywozielone liście i same w sobie również mają wartość estetyczną. Kształt liści jest na ogół pierzasty, jednak w zależności od odmiany przybiera nieco inne formy.
W warunkach domowych jaskier azjatycki może zakwitnąć już pod koniec zimy, w okolicach lutego.
Jaskier azjatycki: odmiany
Gatunek posiada wiele odmian ogrodniczych o imponującej palecie kolorów. O jakich warto wspomnieć?
- Pon Pon Malva to odmiana, która zachwyca pełnymi kwiatami przypominającymi kształtem pompony w kolorze fioletowo-zielonym.
- Elegenace White to kultywar o śnieżnobiałych płatkach i gęstej koronie kwiatowej.
- Mache Orange wyróżnia się pięknym kolorem głębokiej pomarańczy oraz lekko rozchylonymi płatkami.
- Elegance Yellow jest odmianą charakteryzującą się intensywnie żółtą barwą płatków oraz jaskrawozielonym rdzeniem kwiatu.
Jaskier azjatycki: wymagania, stanowisko i uprawa
Ranunculus asiaticus rośnie najlepiej w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi o dużej wilgotności. Jaskier azjatycki wymaga dużej dawki promieni słonecznych, dlatego stanowisko dla tej byliny powinno być dobrze oświetlone.
Jak wygląda uprawa jaskra azjatyckiego? Gatunek ten możemy uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. W przypadku hodowli domowej jaskrowi azjatyckiemu musimy zapewnić zdrową mieszankę glebową, warstwę drenażu na dnie donicy i zasilanie biohumusem w okresie wiosenno-letnim.
Jaskier azjatycki wspaniale komponuje się z innymi bylinami kwitnącymi oraz różnego rodzaju krzewami. Sadzenie jaskra w ogrodzie powinno odbyć się późną wiosną, ponieważ są to rośliny nieodporne na ujemne temperatury. Latem dbajmy o odpowiedni poziom nawilżenia podłoża oraz od czasu do czasu zasilajmy nawozem wieloskładnikowym.
Jeśli chcemy cieszyć się długim kwitnieniem istotne jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Przed zimą możemy wykopać bulwy jaskra azjatyckiego i przezimować je do przyszłej wiosny w domu.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Luty, maj, czerwiec
Zimozielone: -