Właściwości gatunku i ciekawe odmiany kalamondyny/kalamondinu
Kalamondyna, zwana też kalamondinem, to międzygatunkowa krzyżówka mandarynki i kumkwatu. W odróżnieniu od zwyczajnych drzewek cytrusowych z powodzeniem sprawdza się w domowej uprawie. Roślina zachwyca długim kwitnieniem, najobfitszym w miesiącach letnich. Co ważne, jej białe kwiaty intensywnie pachną. Rozwijają się z nich pomarańczowe owoce o średnicy około 5 cm. Są jadalne, ale nieco cierpkie, dlatego lepiej pozostawić je na drzewku jako wyjątkową ozdobę.
Ciekawą odmianą kalamondinu jest „Variegata”, która zwraca uwagę jasnymi brzegami liści. Limonkowe plamy kontrastują z intensywną zielenią wnętrza. Atrakcyjnie upstrzone są również owoce.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla kalamondyny/kalamondinu
Najlepszym stanowiskiem dla kalamondinu jest miejsce w pełni nasłonecznione. Dzięki temu roślina wydaje dojrzałe, mocno pomarańczowe owoce. Niedobory światła hamują kwitnienie i rozwój drzewka. Choć kalamondyna lubi ciepło, z powodzeniem rośnie w temperaturze pokojowej. Zimy powinna jednak spędzać w jasnych, ale chłodnych pomieszczeniach, w których utrzymasz temperaturę w granicach 5–10°C.
Podlewanie i pielęgnacja kalamondyny/kalamondinu
W okresie wegetacji podlewanie kalamondinu powinno być obfite i regularne, natomiast zimą sporadyczne. W ramach pielęgnacji możesz od czasu do czasu zrosić liście, czyszcząc je jednocześnie z kurzu. Nawożenie stosuj od wiosny do jesieni raz na dwa tygodnie.
Choroby kalamondyny/kalamondinu
Kalamondyna choruje rzadko, jednak bywa atakowana przez przędziorki, wełnowce i tarczniki. Inwazję szkodników pokonasz, stosując oprysk preparatem insektobójczym.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty, krzewiasty
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: -