Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Kalina koralowa (Viburnum opulus)

Kalina koralowa to szybko rosnący krzew ozdobny, ceniony zwłaszcza za okazałe, białe kwiatostany i czerwone owoce. Co trzeba wiedzieć o uprawie tej rośliny?

Kalina koralowa (Viburnum opulus)
Kalina koralowa (Viburnum opulus). Fot. 123RF.com

Kalina koralowa: wygląd rośliny

Kalina koralowa to krzew występujący głównie w wilgotnych lasach, zaroślach oraz nad brzegami wód. Ze względu na walory ozdobne sadzi się go także w parkach i ogrodach. Kalina rozwija się szybko, ale dorasta maksymalnie do 4-5 metrów. Korona jest luźna i asymetryczna, przeważnie węższa od spodu.

Liście kaliny koralowej są jasnozielone, ale jesienią przybierają charakterystyczną purpurową barwę. Na zimę opadają. Krzew kwitnie od maja do czerwca, a owocuje we wrześniu i październiku. Kwiaty są białe, zebrane w płaskich kwiatostanach o średnicy około 10 cm. Owoce najpierw są zielone, ale po dojrzeniu przechodzą w kolor krwistoczerwony. Są błyszczące, szkliste i bardzo dekoracyjne.

Wymagania i uprawa kaliny koralowej

Kalina koralowa preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Dobrze rozwija się na glebach żyznych i świeżych, choć preferuje podłoża wilgotne, a nawet okresowo podmokłe. Lubi gleby umiarkowanie kwaśne i zasadowe.

Krzew jest odporny na mróz, ale może zaszkodzić jej susza. Należy podlewać ją w wyjątkowo upalne lata bez opadów deszczu. Kalina polecana jest do nasadzeń naturalistycznych i krajobrazowych, ale sprawdza się też w mniejszych ogrodach i parkach. Jest odporna na zanieczyszczenia, więc dobrze toleruje również warunki miejskie.

Kalina koralowa: cięcie i nawożenie

Cięcie kaliny koralowej nie jest wskazane. Krzew tworzy pąki kwiatowe na końcach pędów, więc ich podcięcie spowoduje brak kwitnienia. Starsze, co najmniej czteroletnie okazy, które nadmiernie się rozrosną, można lekko przycinać i formować. Najlepiej roić to tuż po kwitnieniu. Natomiast wczesną wiosną należy usunąć pędy martwe i uszkodzone.

Nawożenie kaliny koralowej zazwyczaj nie jest konieczne. Jeśli krzew rośnie na mało żyznej glebie, można wzbogacić podłoże obornikiem lub kompostem. Nawozy te wystarczy stosować co 3-4 lata.

Zastosowanie kaliny koralowej

Kalina koralowa to przede wszystkim krzew ozdobny, ceniony za dekoracyjność kwiatów oraz owoców. Znakomicie prezentuje się w parkach i ogrodach, sadzona jako element kompozycji rabatowych czy w wieloodmianowych grupach. Ponadto kalina jest także rośliną użytkową. Z jej owoców można wytwarzać soki, syropy, konfitury i kompoty.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 2-3m, 5-10m

Pokrój: Wzniesiony, nieregularny

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Kalina koralowa (Viburnum opulus)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.