Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea)

Kasztanowiec czerwony to drzewo o pięknych, krwistoczerwonych kwiatach, które zebrane są w duże kwiatostany. Jest to bez wątpienia jedna z piękniejszych odmian kasztanowca.

Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea)
Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea). Fot. 123RF.com

Jak wygląda kasztanowiec czerwony?

Charakterystyczne dla niego są czerwone kwiaty, od których wzięła się skądinąd nazwa drzewa. Dorasta do wysokości 10-15 metrów. Korona kasztanowca czerwonego jest dość rozgałęziona i kulista, jednak nie tak, jak u kasztanowca białego, który składa się na ten gatunek. Pień drzewa jest prosty i widoczny w obrębie całej korony. Kora ma brunatno-zieloną barwę, jednak im drzewo jest starsze, tym mniej na niej zieleni, a bardziej brunatnieje.

Liście kasztanowca są pięciopalczaste. Co jest ciekawe, nie przebarwiają się na jesień – opadają zielone. Kwiaty mają niejednolitą, czerwoną barwę i kwitną bardzo obficie. Pojawiają się latem – od końca maja do lipca.

Ciekawostka! Kasztanowiec czerwony powstał w wyniku przypadkowego skrzyżowania kasztanowca białego z kasztanowcem krwistym, co miało miejsce we Francji na początku XIX wieku.

Sadzenie, uprawa i choroby

Jak większość kasztanowców lubi żyzną, głęboką i nieprzysychającą glebę. Najlepsze stanowisko do posadzenia kasztanowca to takie miejsce, które zapewni mu dobre nasłonecznienie.

Dość dobrze znosi suszę i niesprzyjające warunki miejskie (zanieczyszczenia), jednak jest krótkowieczny. Dodatkowo jest wrażliwy na silniejsze mrozy.

Jest całkiem dobrze odporny na ataki szrotówki kasztanowcowiaczki, które atakują liście kasztanowców.

Mimo wysokiej odporności również kasztanowca czerwonego może dotknąć choroba zwana czekoladową plamistością liści. Uszkadza je również gruzełek cynobrowy i tarcznik brzozowiec. Przed chorobami można jednak drzewo uchronić. W tym celu grab liście, mocuj lepy i szczep drzewa. Szczepienie drzew polega na wstrzyknięciu do pnia specjalnej substancji – żelu, który ma właściwości pestycydu – jest owadobójczy i grzybobójczy.

Gdzie hodować kasztanowiec czerwony?

Idealnie nadaje się do sadzenia w ogrodach, parkach, alejkach i wzdłuż ulic. Korony kasztanowca czerwonego nie są duże, dzięki czemu nie spowodują „kolizji” z miejską infrastrukturą (jak jest w przypadku kasztanowca pospolitego). Nadaje się do miejskiej przestrzeni również z innego powodu: nie ma wielu owoców, przez co nie gromadzą się one na chodnikach.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 10-15m

Pokrój: Kulisty

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.