Kielisznik bluszczowaty to wieloletnia bylina pnąca, wywodząca się z Japonii, Korei i Mandżurii. W Polsce gatunek jest jeszcze mało popularny, a szkoda, bo fantastycznie kwitnie i nie sprawia większych problemów podczas uprawy.
Kielisznik bluszczowaty: wysokość
Jeśli szukasz szybko rosnącego pnącza, które pięknie ozdobi twój balkon, taras czy altanę, weź pod uwagę właśnie kielisznik bluszczowaty. Przyrost roczny u tego gatunku dochodzi do 2-3 m i tyle samo wynosi jego docelowa wysokość. Czy to znaczy, że pnącze rośnie tylko w pierwszym roku od posadzenia? Nie, po prostu część nadziemna kielisznika bluszczowatego często przemarza, w związku z czym bylina co roku odradza się na nowo.
Jak wygląda kielisznik bluszczowaty?
Roślina zachwyca orientalną urodą, którą eksponuje, pnąc się po różnego rodzaju podporach. Wytworzone przez kielisznika pędy mają zdolność do owijania się wokół przeszkody, dzięki czemu dobrze rośnie przy balustradach, drabinkach czy kratkach.
Strzałkowate, owłosione liście tworzą lekki, przestrzenny pokrój pnącza. Jesienią zmieniają barwę z ciemnozielonej na żółtą. Największą ozdobą kielisznika bluszczowatego są jednak pełne, jasnoróżowe kwiaty, które przypominają kwiaty róży lub puszyste pompony.
Kielisznik bluszczowaty: odmiany
Z racji na niewielką popularność orientalnej byliny w Polsce, typowe osobniki tego gatunku są trudno dostępne. Łatwiej znaleźć podobne odmiany uprawne, np. kielisznik bluszczowaty Multiplex lub kielisznik bluszczowaty Flore Pleno.
Kielisznik bluszczowaty: wymagania i pielęgnacja
Bylina dobrze rośnie w glebie żyznej, próchnicznej, dobrze zdrenowanej (przepuszczalnej), świeżej. Do efektownego kwitnienia potrzebuje światła, dlatego sadzonki kielisznika bluszczowatego najlepiej posadzić w południowo-zachodniej części ogrodu. Pnącze można uprawiać również w pojemnikach na słonecznym tarasie lub balkonie.
Gatunek jest niekłopotliwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów. Musisz jedynie pamiętać, że roślina nie jest w pełni mrozoodporna. Ważne jest, aby część podziemna (kłącze) przezimowała w dobrym stanie. Nawet jeśli pędy nadziemne przemarzną, wystarczy wyciąć je na wiosnę – bylina odrodzi się na nowo. Tak więc w przypadku kielisznika bluszczowatego pielęgnacja polega na profilaktycznym kopczykowaniu przed zimą oraz przycinaniu przemarzniętych pędów.
Kielisznik bluszczowaty w ogrodzie
Pnącze najlepiej eksponuje swoje wdzięki na ażurowych konstrukcjach, więc możesz posadzić je przy pergoli, altanie czy ogrodzeniu. Jeśli lubisz naturalistyczne aranżacje, pozwól bylinie owijać się wokół drzew lub innych roślin ogrodowych o skąpym ulistnieniu.
Nie masz ogrodu? Nie musisz rezygnować z uprawy kielisznika bluszczowatego – sadzonki możesz umieścić w dużych donicach i wystawić na słoneczny taras lub balkon. Roślina może wówczas piąć się po balustradzie, kratce lub drabince.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 2-3m
Pokrój: Pnącze
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: -