Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Klon palmowy (Acer palmatum Thunb.)

Stanowi istną perłę japońskich ogrodów. Jako efektowny element naszego ogrodu, na pewno przyciągnie wzrok swoim wyjątkowym wyglądem. Dowiedz się, jak wygląda uprawa klonu palmowego.

Klon palmowy (Acer palmatum Thunb.)
Klon palmowy (Acer palmatum Thunb.). Fot. 123RF.com

Jak wygląda klon palmowy? 

Klon palmowy to krzew lub mniejsze drzewo dorastające do około 3-5 metrów wysokości. Pochodzi z gatunku mydleńcowatych. Jego ojczyzną jest Japonia i Półwysep Koreański.  

W ogrodzie, ze względu na swój rozmiar, potrzebuje dość sporo miejsca. Istnieją jednak odmiany karłowate, które można posadzić w donicach. Gatunek ten charakteryzuje szeroka, parasolowata korona, na którą składa się kilka cienkich gałęzi. Kora jest szara, ewentualnie szarobrązowa. Mocno powycinane, duże, wachlarzowe liście wyglądem przypominają liście palmy – stąd wzięła się jego nazwa. Ich kolor zależy od odmiany oraz pory roku. Mogą mieć barwę żółtą, zieloną, czerwoną lub pomarańczową.  Kwiaty – drobne i czerwone – pojawiają się już w kwietniu i maju.  

Jesienią na drzewie pojawiają się owoce. Są nimi niewielkie orzeszki o czerwonej lub brązowej barwie. Ze względu na swoje azjatyckie korzenie, w Polsce klon palmowy może być trudny w uprawie. Atrakcyjny wygląd, które drzewo zapewnia przez cały rok, wynagradza wysiłki włożone w jego pielęgnację. 

Uprawa i wymagania 

Wymagania drzewa są dość wygórowane. Stanowisko powinno być słoneczne, jednak nie może być przesadnie nasłonecznione. Ewentualnie dobrze poradzi sobie w miejscu lekko zacienionym i wolnym od wiatru. W całkowitym cieniu liście rośliny się zupełnie nie wybarwią. Pozostaną jedynie zielonkawe i mało dekoracyjne. 

Część ogrodników zastanawia się, dlaczego klon palmowy zielenieje. Wybarwianie się drzewa wynika z niezapewnienia mu wystarczającej ilości słońca. Im ma go mniej, tym bardziej będzie zieleniał. Jednak proces ten można odwrócić, zapewniając mu jaśniejsze stanowisko. 

Gleba powinna być próchnicza i wilgotna. Podłoże powinno mieć odczyn od lekko kwaśnego do neutralnego i najlepsze jest przepuszczalne. Należy również dbać o stałe utrzymanie wilgotności ziemi, jednak nie można doprowadzić, by ziemia była ciężka i podmokła. 

Źle znosi niedobory wody i suszę. Aby go przed nią uchronić, ziemię wokół pnia najlepiej wyściółkować, również na zimę. 

Klon palmowy: choroby 

Największe problemy podczas uprawy drzewa wynikają z niespełnienia jego wymagań. Jest odporny na grzyby i choroby z nimi związane, ale nie może być przelany lub przemarznięty. Z kolei zbyt gruba warstwa ściółki może nie zapewnić mu odpowiedniej cyrkulacji powietrza.  

Bardzo często jednak chwyta się go zgorzel pędów, podobne jest to do przemarznięcia. Porażone pędy usuwamy. 

Latem klonowi mogą zbrązowieć blaszki, a liście przyschnąć. Oznacza to werticiliozę. Przemarznięcie lub nadmierne przesuszenie może prowadzić do infekcji.  

Duża wilgoć i ciągłe deszcze doprowadzają z kolei do mączniaka prawdziwego. Poznamy go po białym meszku i czarnych punkcikach na liściach.  

 

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 2-3m, 5-10m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Klon palmowy (Acer palmatum Thunb.)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.