Leszczyna pospolita: wygląd drzewa
Leszczyna pospolita to dość wysoki i szeroki krzew o wyprostowanym pokroju. Dorasta do około 5 metrów, wytwarzając liczne odrośla wokół pnia i przybierając formę wielopiennego krzewu o miotlastej kopule. Liście mogą mieć do 10 cm długości. Są lekko klapowane, u nasady sercowate a zaostrzone na szczycie. Jesienią liście przebarwiają się i opadają na zimę.
Leszczyna pospolita kwitnie we wczesnym przedwiośniu, na przełomie lutego i marca, jeszcze zanim rozwinie liście. Kwiaty są wiatropylne i rozdzielnopłciowe. Krzew owocuje od września do października, wytwarzając bezbielmowe orzechy, osadzone w listkowatych okrywach.
Leszczyna pospolita: uprawa
Uprawa leszczyny pospolitej nie jest skomplikowana. Krzew toleruje większość gleb uprawnych, jednak najlepiej rośnie na podłożach bogatych w wapń i umiarkowanie wilgotnych. Najgorzej radzi sobie na terenach suchych i jałowych.
Leszczyna pospolita nie ma też szczególnych wymagań pod względem oświetlenia. Rośnie i owocuje zarówno na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, jak i w półcieniu. Jedynie w miejscach całkowicie zacienionych kwitnie mniej intensywnie i słabiej owocuje. Pielęgnacja leszczyny pospolitej ogranicza się do podcinania odrostów oraz ewentualnych zabiegów ochronnych w przypadku pojawienia się mszyc i przędziorków.
Owoce leszczyny pospolitej
Leszczyna pospolita ceniona jest zwłaszcza ze względu na owoce. Jesienią, a dokładniej w październiku, krzew wydaje orzechy pokryte skorupką i otoczone postrzępioną, jasnozieloną okrywą. Skorupka zawiązującego się owocu jest biała i miękka, jednak po dojrzeniu staje się zdrewniała i jasnobrązowa.
Orzechy laskowe są jadalne, oleiste i bardzo pożywne. Stanowią źródło łatwo przyswajalnego tłuszczu, białka oraz cennych składników odżywczych, takich jak błonnik, magnez, fosfor, potas, a także witamin z grupy B.
Zastosowanie leszczyny pospolitej
Leszczyna to ważny krzew leśny, który ocienia glebę i dostarcza cennych wartości odżywczych do ściółki. W przemyśle wykorzystuje się wyłącznie jej owoce. Orzechy laskowe znajdują zastosowanie nie tylko w produkcji spożywczej, ale także farbiarskiej, perfumeryjnej czy farmaceutycznej.
Niektóre odmiany leszczyny wykorzystuje się także w architekturze zieleni jako krzewy ozdobne. Będzie to, na przykład leszczyna Aurea wyróżniająca się wiosną pięknymi złocistymi liśćmi oraz leszczyna Purple Umbrella, czyli odmiana czerwonolistna.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: -
Pokrój: Wyprostowany
Termin kwitnienia: Luty, marzec, kwiecień
Zimozielone: nie