Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to gęsty, liściasty krzew występujący naturalnie na terenie całej Europy oraz w zachodniej Azji, Maroku i Kaukazie. Zakwita latem, wypuszczając drobne, kremowobiałe, delikatnie pachnące kwiaty.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
Ligustr pospolity kwitnie latem, wydając niewielkie, lekko pachnące kwiaty. Fot.123rf.com

Charakterystyka rośliny

Ligustr pospolity to krzew chętnie wybierany na żywopłoty, do niedawna jeden z najpopularniejszych gatunków sadzonych w tym celu. Dzięki umiejętnemu cięciu ligustr może osiągnąć do 2-3 metrów wysokości. Okazy występujące na łonie natury osiągają niekiedy wysokość 5 metrów.

Gatunek charakteryzuje się wyprostowanym, zwartym i krzaczastym pokrojem. Liście ligustra przybierają kształt eliptyczny z zaostrzonym czubkiem, mają kolor głębokiej zieleni. Listki błyszczą się od strony wierzchniej (u góry). Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu białymi kwiatami o długości 6 centymetrów i szerokości około 1 centymetra. Kwiaty są wzniesione i wydzielają intensywną woń.

Okrągłe owoce ligustru pospolitego są czarnej barwy, co istotne – są trujące dla ludzi. Stanowią natomiast łatwo dostępny przysmak wielu gatunków ptaków.

Ligustr pospolity: wymagania i stanowisko

Ciężko znaleźć drugi tak obojętny wobec warunków glebowo-atmosferycznych gatunek. Ligustr pospolity zadowoli się każdą ziemią, od piaszczystych po gliniaste. Krzew ma jednak preferencję stanowiskową – lubi miejsca słoneczne, ewentualnie półcieniste.

Dobrze znosi mróz oraz susze. Jest bardzo tolerancyjny wobec zanieczyszczenia powietrza, więc z powodzeniem może być sadzony jako żywopłot nawet  centrach miast.

Uprawa i pielęgnacja

Ligustr pospolity jest niesamowicie prostym w uprawie gatunkiem. Ze względu na swoją naturalną wytrzymałość jego wymagania pielęgnacyjne są dość niskie. Ligustr wymaga cięcia, dzięki któremu ulega estetycznemu zagęszczaniu. Gatunek można łatwo formować i szybko odżywa po każdym takim zabiegu.

W okresie długo utrzymujących się upałów krzew należy od czasu do czasu obficie podlać.

Choroby i szkodniki

Odporność ligustru jest wysoka, roślina w stopniu zadowalającym radzi sobie z gwałtownymi zmianami pogody, jest mrozoodporna, a także dobrze znosi systematyczne cięcia formujące.

Choroby i szkodniki pojawiają się na niej stosunkowo rzadko. W uprawie mogą jednak zdarzyć się np. opuchlaki, ale ich aktywność ma raczej znaczenie estetyczne, ponieważ powodują one brzydkie wżery w zdrowych liściach.

Jeśli jednak pojawią się w tak dużej kolonii, że zaczną zagrażać kondycji rośliny, wówczas nie warto czekać, lepiej działać, stosując odpowiednie środki odstraszające lub owadobójcze.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście

Podlewanie: średnie, umiarkowane

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Wyprostowany, nieregularny, luźny

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.