Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Lilia himalajska (Cardiocrinum giganteum)

Lilia himalajska (Cardiocrinum giganteum) znana również jako kardiokrinum olbrzymie, lilia olbrzymia lub lilia sercowata. Pochodzi z Himalajów. W Polsce znana jest jako ogrodowa roślina ozdobna.

Lilia himalajska (Cardiocrinum giganteum)
Lilia himalajska ma wyjątkowo duże i okazałe kwiaty. Fot.CanvaPro

Lilia himalajska: wygląd i charakterystyka gatunku

Lilia himalajska (Cardiocrinum Giganteum) to roślina bardzo wysoka. W sezonie kwitnienia dorasta nawet do 3 m wysokości. Ma duże liście o sercowatym kształcie. Tworzą one rozetę. Na długim i sztywnym pędzie latem (czerwiec, lipiec) pojawiają się kwiatostany. Pojedyncze kwiaty mają kształt trąbkowaty i biały kolor z bordową plamą w środku. Ich zapach jest intensywny i przyjemny.

Wymagania i stanowisko dla lilii himalajskiej

Lilia himalajska to piękna, choć wymagająca roślina. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub cienistym. Lubi chłodne miejsca. Wymaga ziemi żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej. Najlepiej sprawdza się mieszanka ziemi kompostowej z gliną i żwirem. Roślina nie toleruje zalewania. Sadź ją na lekko wzniesionych gruntach.

Lilia himalajska: uprawa i pielęgnacja

Posadź lilię himalajską wczesną wiosną od razu do gruntu. Wierzchołek cebuli powinien znajdować się tuż nad powierzchnią gleby. Stanowisko lilii wyściółkuj uprzednio korą.

Roślinę podlewaj regularnie niewielkimi ilościami wody. Lilia ma piękne i duże kwiaty, które potrzebują wielu składników odżywczych. Nie zapominaj o zasilaniu jej nawozami wieloskładnikowymi lub mineralnymi. Nawożenie rozpocznij zaraz po wysadzeniu cebul i zakończ w sierpniu.

Rozmnażanie lilii himalajskiej

Rozmnażanie lilii himalajskiej jest proste. Po wydaniu kwiatu cebula zamiera, a na jej miejscu pojawia się kilka potomnych. Wykop je jesienią, przechowaj w piwnicy lub innym chłodnym pomieszczeniu, a wiosną wysadź do ziemi.

Choroby i szkodniki lilii himalajskiej

W przydomowym ogrodzie jednym ze szkodników zainteresowanych kwiatami, a właściwie liśćmi lilii himalajskiej jest ślimak. Wraz z nadejściem jesieni przy niewłaściwie zabezpieczonych cebulach lilii zaczynają kręcić się głodne gryzonie. Poważne problemy w uprawie kwiatów stwarza niewielki pasożyt nazywany poskrzypką liliową. Często też występują mszyce.

Lilie potrafią chorować na płowienie liści, a wystąpienie zmian wynika z drobnych błędów popełnianych w czasie pielęgnacji roślin. O ile na tę przypadłość mamy bezpośredni wpływ, o tyle na choroby o podłożu wirusowym już nie, a te również w uprawie się zdarzają. Problemem w ogrodach bywa szara pleśń, która wyjątkowo szybko przenosi się z kwiatów chorych na zdrowe, zajmując w niedługim czasie całą rabatę.

Stanowisko: Cieniste, półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Wyprostowany, wzniesiony

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Lilia himalajska (Cardiocrinum giganteum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.