Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Mak wschodni (Papaver orientale)

Mak wschodni to roślina łatwa w uprawie i pięknie kwitnąca, dostępna w wielu ciekawych odmianach. Czego potrzebuje i jak o niego zadbać?

Mak wschodni (Papaver orientale)
Mak wschodni (Papaver orientale). Fot. 123RF.com

Mak wschodni to kępiasta bylina, rosnąca dziko w górach Azji Mniejszej. W Polsce roślinę można spotkać w przydomowych ogrodach, choć gatunek często dziczeje, zadomawiając się na polach i ugorach. 

Jak wygląda mak wschodni?

Częścią nadziemną rośliny jest prosta, wzniesiona łodyga, którą pokrywają szorstkie włoski. Jak wysoko rośnie? W przypadku maku wschodniego wysokość sięga 60-90 centymetrów. 

W maju na szczycie łodygi wyrasta największa ozdoba rośliny – duży (10-15 cm średnicy), czerwony kwiat z niemal czarnym środkiem. Łodyga jest słabo ulistniona, a pierzaste, owłosione liście rosną głównie przy ziemi (tzw. liście odziomkowe). Co ciekawe, liście maku wschodniego zasychają tuż po kwitnieniu rośliny. 

Mak wschodni: odmiany

Wielkie, jasnoczerwone kwiaty dumnie prezentują się na rabacie i w wazonie. Nic więc dziwnego, że miłośnicy tego gatunku poszukują innych, równie pięknych odmian maku wschodniego. A oto kilka najciekawszych:

  • mak wschodni Allegro: o szkarłatnych kwiatach;
  • mak wschodni Beauty of Livermere: o strzępiastych, szkarłatnych kwiatach;
  • mak wschodni Victoria Louise: o moreloworóżowych kwiatach;
  • mak wschodni Royal Wedding: o białych kwiatach;
  • mak wschodni Ruffled Patty: o liliowych, półpełnych kwiatach;
  • mak wschodni Marcus Perry: o pomarańczowych kwiatach;
  • mak wschodni Picottee: o dwubarwnych kwiatach;
  • mak wschodni Fireball: o pełnych, czerwonych kwiatach. 

Mak wschodni: wymagania i pielęgnacja

Mak wschodni dobrze rośnie w przeciętnej glebie, przepuszczalnej i głębokiej, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, choć bylina dobrze znosi suszę. Wymaga stanowiska słonecznego. 

Jeśli chcesz uprawiać mak wschodni, pielęgnacja nie powinna sprawić ci problemu – o ile zapewnisz roślinie odpowiednie stanowisko. Podstawowym zabiegiem jest przycinanie części nadziemnej po kwitnieniu, co umożliwia ponowny rozwój rośliny na jesień.

Bylina latem przechodzi w stan spoczynku, dzięki czemu dobrze znosi długie okresy bezdeszczowe. O maki wschodnie trzeba zadbać głównie przed zimą. Wówczas nadmierna wilgoć i duży mróz mogą zaszkodzić roślinie, dlatego wskazane jest okrywanie. 

Mak wschodni w ogrodzie

W odróżnieniu od maku lekarskiego uprawa maku wschodniego w ogrodzie nie wymaga zezwolenia. Bylinę możesz więc bez obaw uprawiać na kwiat cięty lub sadzić na rabatach, na przykład w towarzystwie irysów, ostróżek czy łubinów. Przy projektowaniu rabaty weź pod uwagę, że latem część naziemną trzeba będzie usunąć. Dlatego mak powinien rosnąć obok roślin długo kwitnących lub o bujnym pokroju, które zakryją pustki po przybyszu z Azji Mniejszej. 

Jeśli chcesz na własną rękę rozmnażać mak wschodni, sadzonki możesz pozyskać z korzeni. W jaki sposób? Przed wiosną lub w okresie spoczynku należy wyciąć niewielkie fragmenty korzeni, a następnie posadzić je bezpośrednio w gruncie lub w skrzynkach. Sadzonki maku wschodniego najlepiej sadzić w rozstawie 50x50 cm. Bylinę można też wysiewać z nasion do doniczek.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Mak wschodni (Papaver orientale)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.