Liściaste

Miechunka pomidorowa (Physalis philadelphica)

Roślina ta znana jest także pod nazwą miechunka skórzasta oraz miechunka lepka. Charakterystyczne dla niej są owoce przypominające zielone pomidory. Jakie stanowisko i warunki należy zapewnić roślinie do optymalnego rozwoju?

Miechunka pomidorowa nazywana jest także miechunką skórzastą. Fot. 123RF.com

Miechunka pomidorowa pochodzi z Meksyku, Salwadoru i Gwatemali. Tam jest ona byliną, ale w naszym chłodnym klimacie uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Ze względu na wysokie walory odżywcze jej owoców cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem hodowców.

Jak wygląda miechunka skórzasta?

Miechunka skórzasta osiąga wysokość nawet 1,5 metra. Roślina ta ma mocno rozbudowany system korzeniowy. Jej wzniesione łodygi są sztywne i tworzą liczne rozgałęzienia boczne. Mimo solidnej budowy pędy w czasie owocowania mogą potrzebować podpory.

Pojedyncze, zielone liście miechunki mają sercowato ukształtowaną podstawę i ostre zakończenie. Jej drobne 5-płatkowe kwiaty wyróżniają się żółtym zabarwieniem. W miarę dojrzewania ich płatki wydłużają się i zrastają ze sobą, tworząc coś na kształt pergaminowego lampionu. Uwagę przyciąga ich żywe pomarańczowe zabarwienie. To właśnie w ich wnętrzu formują się owoce.

Jadalne owoce miechunki pomidorowej

Miechunka pomidorowa owocuje od lipca aż do pierwszych przymrozków. Jej duże owoce przypominają zielone pomidory, zarówno od zewnątrz, jak i w przekroju. Ich powierzchnia pokryta jest nieco lepkim, woskowym nalotem. Owoce miechunki mają słodko-kwaśny smak. Można je spożywać na surowo, jak również smażyć, kisić i zamykać w słoikach.

Miechunka pomidorowa: uprawa i pielęgnacja

Miechunka lepka preferuje słoneczne stanowiska. Gdy ma ona małą ilość światła, słabo kwitnie i owocuje. Roślina ta najlepiej rośnie w żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych podłożach.

Physalis philadelphica z uwagi na jej ciepłolubność najłatwiej jest uprawiać w tunelu foliowym, szklarni lub pojemniku na balkonie, który w czasie chłodów można będzie przenieść do środka.

Regularnego podlewania wymagają młode rośliny. Częstsze nawadnianie miechunki wskazane jest także w czasie letnich upałów. Dla lepszego wzrostu warto ją systematycznie nawozić – przynajmniej raz w tygodniu. Polecane są naturalne nawozy np. gnojówka z pokrzywy, guano.

Dorosłe rośliny są w stanie znieść niewielkie przymrozki. Te młode niestety nie mają wykształconej takiej odporności. Miechunka skórzasta nie jest podatna na choroby. Jeśli chodzi o szkodniki, mogą atakować ją przędziorki.

Rozmnażanie

Miechunkę rozmnaża się poprzez nasiona. Najlepszym momentem na ich wysiew do rozsadnika jest marzec. Młode roślinki wsadza się do gruntu na przełomie maja i czerwca, gdy nie ma już ryzyka przymrozków.

Miechunka pomidorowa wymaga zapylenia krzyżowego, dlatego trzeba sadzić od razu przynajmniej 2 plewki.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce

Podlewanie: średnie

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Miechunka pomidorowa (Physalis philadelphica)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.