Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus)

Nie sposób zapamiętać wszystkich odmian tych pięknych kwiatów ogrodowych, a każda z nich jest wyjątkowa. Mieczyki ogrodowe (Gladiolus hybridus) w pełni kwitnienia zachwycają feerią barw, ale wymagają też uważnej uprawy. Nigdy dotąd nie próbowałeś sadzić ich w ogrodzie? Oto garść przydanych porad, dzięki nim twoje kwiaty bajecznie rozkwitną i utrzymają się naprawdę długo.

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus)
Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus). Fot. 123RF.com

Charakterystyka mieczyka ogrodowego

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) to bardzo popularna bylina bulwiasta, uprawiana głównie na rabatach i na kwiat cięty. Występuje w tysiącach odmian, które różnią się m.in. wielkością, kolorem i kształtem kwiatów. Choć mieczyki (gladiole) sprawiają nieco trudu początkującym ogrodnikom, efektowne kwitnienie wynagradza pracę i czas poświęcony na zgłębianie ich natury.

W zależności od odmiany mieczyki dorastają do 0,5-1,5 metra. Miniaturowe okazy zwykle nie przekraczają 0,7 metra wysokości. Nieco wyższe są mieczyki motylkowe, które mogą osiągnąć 0,6-0,9 centymetrów wysokości. Najokazalsze są odmiany wielkokwiatowe – w przypadku tych mieczyków ogrodowych wysokość może sięgać nawet 1,5 metra.

Najpiękniejsze odmiany mieczyka ogrodowego

Najbardziej dekoracyjnym elementem gladioli jest kłosowaty kwiatostan, z którego wyrasta do kilkunastu dużych kwiatów. Dzięki pracy hodowców kwiaty mieczyka mogą być jednokolorowe lub dwukolorowe, a dodatkowo mogą różnić się kształtem płatków. 

Wśród tysięcy odmian masz do wyboru m.in.:

  • mieczyki o białych kwiatach, np. White Prosperity;
  • mieczyki o żółtych kwiatach, np. Nova Lux;
  • mieczyki o różowych kwiatach, np. Chopin;
  • mieczyki o pomarańczowych kwiatach, np. Peter Pears;
  • mieczyki o zielonożółtych kwiatach, np. Green Star;
  • mieczyki o fioletowych kwiatach, np. Black Velvet;
  • mieczyki o dwubarwnych kwiatach, np. Princess Margaret Rose;
  • mieczyki o cieniowanych kwiatach, np. Priscilla;
  • mieczyki o pofałdowanych kwiatach, np. Chocolate.

Spektakularne kwitnienie w kolorach tęczy to zdecydowanie największa zaleta rośliny. A jak wygląda mieczyk ogrodowy, zanim w pełni rozwinie swe wdzięki? Wówczas roślinę zdobią długie, zielone liście przypominające głownię miecza. Warto je docenić, ponieważ w trakcie upalnego lata kwiatostany szybko przekwitają i roślinie pozostają jedynie liście. 

Mieczyk ogrodowy: wymagania i pielęgnacja

Gladiole pochodzą z Afryki, co tłumaczy ich upodobanie do słonecznych i ciepłych stanowisk. Podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne oraz zasobne w próchnicę. Mieczyki ogrodowe lubią umiarkowanie wilgotne gleby, nie tolerują zbyt suchego podłoża. 

Niestety, spełnienie powyższych wymogów nie wystarczy w przypadku tak wyjątkowych roślin jak mieczyk ogrodowy. Pielęgnacja może wydawać się wręcz skomplikowana, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z roślinami cebulowymi.

A oto najważniejsze zasady uprawy mieczyka ogrodowego:

  • bulwy należy sadzić na przełomie kwietnia i maja. 

  • bulwy należy sadzić nie głębiej, niż wynosi trzykrotna wysokość bulwy, zachowując rozstaw ok. 10 cm (duże bulwy) lub ok. 5 cm (małe bulwy). 

  • mieczyk ogrodowy nie zimuje w gruncie, dlatego bulwy trzeba wykopać. Najlepiej zrobić to ok. 2 tygodnie po przekwitnięciu kwiatostanu, zwykle w połowie września.

  • po wykopaniu mieczyków należy przyciąć część naziemną do kilku centymetrów nad bulwą. Następnie bulwy trzeba osuszyć, oczyścić i odstawić w chłodne, przewiewne miejsce aż do wiosny. 

  • wysokie odmiany mieczyków należy palikować lub sadzić przy podporach. 

  • roślina wymaga podlewania w czasie suchych dni. 

  • mieczyki należy nawozić: przed sadzeniem najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy, w czasie wegetacji można dokarmić roślinę nawozem azotowym lub wieloskładnikowym. 

Mieczyk ogrodowy: zastosowanie

Barwne kwiaty gladioli najpiękniej prezentują się na słonecznych rabatach. Przy zakupie bulwocebul zwróć uwagę na docelową wysokość danej odmiany. Dorastające do 1,5 metra wysokości mieczyki wielkokwiatowe najlepiej sadzić przy ogrodzeniu lub z tyłu rabaty, w towarzystwie innych wysokich roślin (np. słoneczników, ostróżki ogrodowej, łubinów, lilii drzewiastych). 

Mieczyki ogrodowe warto również uprawiać na kwiat cięty. Kwiatostany najlepiej przyciąć tuż po rozpoczęciu kwitnienia – odstawione do wazonu będą stopniowo się rozwijać. Tym sposobem tęczowe kwiaty mogą przetrwać nawet dwa tygodnie. 

W nasadzeniach wiejskich oraz naturalistycznych dobrym pomysłem będzie zastosowanie co najmniej kilku różnych kultywarów mieczyka ogrodowego. Odmiany różniące się wzrostem oraz kolorem kwiatów wprowadzą bardzo efektowny i radosny akcent do ogrodu.

Choroby i szkodniki mieczyka ogrodowego

Choroby mieczyków w ogrodzie są dość popularne, dlatego warto przygotować się i poznać najpopularniejsze patogeny, zagrażające roślinie. Największym problemem z mieczykami jest sucha zgnilizna, często pojawia się też szara pleśń albo brązowa zgnilizna. 

Można spotkać się z występowaniem wirusowej choroby mozaikowej, która nie tylko negatywnie wpływa na wygląd, lecz także wzrost mieczyków. Niektóre infekcje wirusowe roznoszone są np. przez mszyce. Na mieczykach żerują też wciornastki, które wysysają sok z kwiatów, prowadząc do ich obumarcia - regularne opryski i szybka interwencja pomogą ci zapobiec inwazji pasożytów.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 0,5m- 1m, 1-2m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Lipiec, wrzesień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.