Miłek wiosenny: wygląd
Roślina ma wzniesiony pokrój i osiąga około 40 cm wysokości. Ciężko przejść obojętnie obok kępy kwitnącego miłka wiosennego. Oprawę połyskujących, żółtych kwiatów tworzy gęste, jaskrawozielone ulistnienie. Kwiaty pojawiają się, zgodnie z nazwą, na przełomie marca i kwietnia. Tworzą ozdobne rozety, a liczba płatków u jednego miłka wiosennego wynosi około 10-20.
Ciekawostka - uroczy kwiat miłka wiosennego związany jest legendą o greckim młodzieńcu Adonisie, stąd też wzięło się łacińskie określenie rośliny – Adonis vernalis.
Miłek wiosenny: wymagania pod uprawę
Miłek wiosenny ma bardzo konkretne wymagania glebowe – rośnie wyłącznie na glebie wapiennej. Roślina lubi mieć stale wilgotne podłoże. Jest gatunkiem światłolubnym, więc miejsce, w którym będzie uprawiana, powinno być dobrze nasłonecznione, a ponadto – osłonięte od wiatru.
Miłek wiosenny będzie się wspaniale prezentować w towarzystwie innych roślin lub kamieni na skalniakach.
Przydomowa uprawa miłka wiosennego i wskazówki pielęgnacyjne
Sadząc w ogrodzie miłka wiosennego, musimy się wykazać odrobiną cierpliwości, bowiem roślina zakwita po około 2-3 latach od posadzenia. Należy też mieć na uwadze, że jest to gatunek trujący, o czym powiadomieni powinni zostać wszyscy domownicy.
Kluczem do bujnego wzrostu miłka wiosennego jest dobranie dla niego miejsca, w którym będzie mógł „zażywać” regularnych kąpieli słonecznych. Miłek wiosenny jest wrażliwy na przelanie i zbyt duża ilość wody może narazić roślinę na choroby grzybowe. Podlewanie powinno być więc bardzo skąpe. Za staranną pielęgnację roślina odwdzięczy się nam dorodnym kwitnieniem.
Miłka wiosennego rozmnażamy poprzez podział kęp lub zakupienie sadzonek w sklepie ogrodniczym.
Słoneczne kwiaty miłka wiosennego sprawdzają się świetnie w roli ozdoby florystycznej i często wykorzystywane są do kompozycji bukietowych.
Miłek wiosenny: lek czy trucizna?
Roślina bywa wykorzystywana jako surowiec lekarski wchodzący w skład specyfików wspomagających między innymi układ krążenia. Zawierające ją preparaty mogą być stosowane jednak wyłącznie w zaleconych dawkach oraz pod nadzorem lekarza. Przekroczenie dawki specyfiku z zielem miłka wiosennego skutkuje zatruciem.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień, maj
Zimozielone: -