Właściwości gatunku
Ostnice to rośliny wieloletnie. Naturalnie występują na suchych terenach w klimacie umiarkowanym i zwrotnikowym. Istnieje kilkaset gatunków tych traw. W Polsce w stanie dzikim występują jedynie cztery: ostnica piaskowa, ostnica Jana, ostnica powabna i ostnica włosowata. Gatunki te objęte są ochroną. Do nasadzeń możesz wykorzystać wyłącznie sadzonki dostępne w sklepach ogrodniczych.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla ostnicy bródkowatej
Ostnica bródkowata do prawidłowego rozwoju potrzebuje stanowiska dobrze oświetlonego oraz pełnego nasłonecznienia. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, piaskowa, niezbyt żyzna. Ostnice nie tolerują miejsc, w których nawet przez krótki czas zalega woda.
Uprawa i pielęgnacja ostnicy bródkowatej
Uprawa ostnicy jest dość łatwa. Podlewanie nie powinno być zbyt częste. Jeśli rośliny rosną w ogrodzie, podlewaj je tylko podczas upałów. Doniczkowe – w zależności od potrzeb, do kilku razy w tygodniu.
Ostnica bródkowata nie wymaga nawożenia. Jeśli rośnie przez dłuższy czas na tym samym stanowisku, możesz zasilać ją raz na sezon. Używaj mocno rozcieńczonego nawozu wieloskładnikowego.
Młode rośliny zabezpiecz na zimę, np. przez okrycie ich opadłymi liśćmi. Wiosną zetnij uschnięte źdźbła. Umożliwisz w ten sposób rozwój nowych.
Sposoby na rozmnażanie ostnicy bródkowatej
Podobnie jak inne trawy ozdobne, ostnicę bródkowatą rozmnaża się przez podział bryły korzeniowej. Kilkuletnią kępę rozdziel na 2–3 mniejsze części. Najlepiej rozmnażaj roślinę wiosną lub w drugiej połowie sierpnia.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Przewisający
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: nie