Ostrogowiec ze względu na podobieństwo do kozłka lekarskiego nazywany bywa również kozłkiem czerwonym. Charakteryzuje się on wzniesionym, lekko krzaczastym pokrojem.
Jak wygląda ostrogowiec czerwony?
Łodygi tej rośliny są wzniosłe, zazwyczaj rozgałęzione. Jej liście cechują się rzadko spotykanym niebieskawym kolorem. Mają one jajowaty lub lancetowaty kształt i ostre zakończenie. Liście ułożone są na łodygach naprzeciwlegle. Ich blaszka jest niepodzielona, dosyć mięsista.
Kwiaty ostrogowca zebrane są na szczytach pędów w trójdzielne wierzchotki. Przyciągają one motyle, pszczoły i trzmiele. Ich korona jest asymetryczna z rurkowatą ostrogą u nasady.
Owocami tej byliny są niewielkie niełupki zakończone pęczkiem włosków.
Odmiany ostrogowca czerwonego
Planując ostrogowca w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę następujące odmiany:
- Ostrogowiec Coccineus – odmiana ta wyróżnia się obfitym kwiatostanem o karminowo-czerwonym zabarwieniu;
- Ostrogowiec Roseus – kwiaty u tej odmiany mają różowy kolor;
- Ostrogowiec Albiflorus – odmiana kwitnąca na biało;
- Ostrogowiec Atrococcineus – odmiana ta wyróżnia się efektownymi kwiatostanami w szkarłatnym odcieniu.
Ostrogowiec czerwony: uprawa i pielęgnacja
Bylina ta wbrew pozorom nie należy do trudnych w hodowli. Lubi ona stanowiska słoneczne ciepłe, osłonięte. Centranthus ruber dobrze rośnie w przeciętnych podłożach. Optymalna gleba dla niego to ta sucha, lekka, przepuszczalna.
Kozłek czerwony jest odporny na mróz, mimo to warto okrywać go na zimę. Bardzo dobrze radzi sobie on z suszą, dlatego właściwie nie wymaga podlewania.
Ostrogowiec ma korzenie palowe, przez co trudno się go przesadza. Warto zasadzić go od razu w lokalizacji docelowej, by uniknąć kłopotów z jego przenoszeniem. Roślina ta wyróżnia się długim okresem kwitnienia. Ścinanie uschniętych kwiatostanów może sprawić, że zakwitnie ona ponownie. W sprzyjających warunkach ostrogowiec może zdobić ogród niemal do samej zimy.
Najprostszym sposobem na rozmnożenie ostrogowca jest wysiew nasion. Najlepiej jest przeprowadzić go między kwietniem, a czerwcem.
Jak zaaranżować kozłka czerwonego w ogrodzie?
Ostrogowiec dobrze sprawdza się przy zagospodarowywaniu dużych, wolnych połaci. Świetnie nadaje się on do skalniaków.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: nie