Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Owies wieczniezielony (Helictotrichon sempervirens), nazywany też owsicą, jest byliną należącą do popularnej rodziny traw wiechlinowatych. Pochodzi z Europy. Osiąga wysokość nawet do 1 m. Liście dorosłych roślin łagodnie się zwieszają, dzięki czemu bardzo dobrze prezentują się w wysokich pojemnikach i donicach. W ogrodach możesz spotkać dwie popularne odmiany owsa wieczniezielonego. „Pendula” odznacza się mocno przewieszającymi się liśćmi, a „Saphirsprudel” liśćmi o niebieskawym zabarwieniu.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla owsa wieczniezielonego
Owies wieczniezielony najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie żyznych, o dużej przepuszczalności i średniej wilgotności. Aby uzyskać intensywną barwę liści i wysokie kłosy, zadbaj o odpowiednią ilość światła. Ten gatunek trawy lubi stanowiska słoneczne i półcieniste.
Uprawa i pielęgnacja owsa wieczniezielonego
Owies wieczniezielony jest trawą łatwą w pielęgnacji. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, będzie ozdobą Twojego ogrodu przez wiele lat. Pamiętaj przede wszystkim, by unikać nadmiernego podlewania. Duża ilość wody może powodować rozwój chorób grzybiczych. Roślina jest odporna na mróz, nie szkodzi jej również zanieczyszczone powietrze. Wiosną pamiętaj o usuwaniu uschniętych liści i przekwitłych kwiatostanów. Raz na kilka lat możesz zastosować przycinanie odmładzające.
Sposoby na rozmnażanie owsa wieczniezielonego
Owies wieczniezielony rozmnaża się podobnie jak inne trawy ozdobne, a więc poprzez wysiew nasion do gruntu lub podział kępy.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty, wyprostowany, krzewiasty, zwarty
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec
Zimozielone: tak