Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Pieris japoński (Pieris japonica)

Pieris to dekoracyjna roślina spokrewniona między innymi z wrzosami i borówką. Sprawdź, jakie ma wymagania co do uprawy.

Pieris japoński (Pieris japonica)
Pieris japoński (Pieris japonica). Fot. 123RF.com

Jak wygląda pieris japoński?

Ojczyzną pierisa jest wschodnia Azja i Ameryka Północna. Porasta tam górskie zbocza. W naturalnym środowisku rośnie jako okazały krzew lub duże drzewo. W Polsce nie przekracza 200 centymetrów.

Zimozielony pieris to roślina o lancetowatych, błyszczących lub matowych liściach. Młode przyrosty krzewu najokazalej wyglądają wiosną, kiedy osiągają intensywnie czerwoną barwę. Po pewnym czasie czerwień zastępuje miejsce zieleni, a niektóre liście charakteryzuje dodatkowe białe obrzeże.

Małe, dzwonkowate kwiaty zbierają się w przewieszające się kwiatostany. Przyjmują biały lub kremowy kolor, a niektóre odmiany krzewu kwitną nawet na różowo.

Mimo, że pieris wywodzi się z Azji, jego nazwę zaczerpnięto z mitologii greckiej, według której Pieris to piękna córka ówczesnego władcy Macedonii. Na jej cześć nazwano roślinę jej imieniem.

Uprawa pierisa japońskiego

Półcieniste stanowisko zapewni roślinie najlepszy rozwój – zbyt mocne nasłonecznienie mogłoby poparzyć skórzaste liście. Miejsce do uprawy krzewu musi być również zaciszne i osłonięte przed mroźnym, porywistym wiatrem. Ze względu na to, że to roślina wrzosowata, potrzebuje kwaśnego odczynu gleby, która powinna być również żyzna, próchnicza i lekko wilgotna.

Aby dodatkowo zakwasić podłoże i ochronić korzenie, warto wyściółkować ziemię wokół rośliny. W tym celu użyj przekompostowanej kory drzew iglastych.

Zanim nastaną mrozy, zabezpiecz krzew specjalną agrowłókniną lub gałązkami innych drzew lub krzewów iglastych. Pierisy są wrażliwe także na wiosenne przymrozki.

Pieris japoński: gdzie go posadzić?

Pieris tworzy najpiękniejsze kompozycje ogrodowe wraz z innymi roślinami zimozielonymi lub roślinami z jednego gatunku. Warto zapewnić mu w ogrodzie towarzystwo wrzosów, wrzośców, azalii, różaneczników lub kalmii. Karłowate odmiany pierisa możesz posadzić w ogrodzie skalnym lub ogrodzie japońskim.

Mimo że krzewy są zwykle sadzone w pojemnikach i prezentowane na tarasach, warto zdecydować się na posadzenie tej wyjątkowej rośliny również w przydomowym ogrodzie.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Krzewiasty

Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Pieris japoński (Pieris japonica)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.