Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Pierwiosnek wyniosły (Primula eliator)

Pierwiosnek wyniosły to europejska bylina występująca na dzikich, górskich terenach i w ogrodach. Co trzeba wiedzieć o uprawie pierwiosnka wyniosłego?

Pierwiosnek wyniosły (Primula eliator)
Pierwiostek wyniosły Fot.123RF.com

Pierwiosnek wyniosły: występowanie rośliny

Pierwiosnek wyniosły to wieloletnia bylina, która rośnie na górskich i wyżynnych obszarach południowej oraz środkowej Europy, a także na Zachodniej Syberii i na półwyspie bałkańskim. Pierwiosnek wyniosły porasta też tereny leśne (szczególnie lasy liściaste), wilgotne łąki, zarośla, murawy i brzegi lasu. Jego pojedyncze stanowiska znajdują się również w Polsce i innych krajach nadbałtyckich. Jest on chroniony we wszystkich naszych górskich parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody.

Jak wygląda pierwiosnek wyniosły?

Roślina osiąga wysokość do 30-40 cm. Jej kwiaty złożone są z pięciu zrośniętych ze sobą płatków w jasnożółtym lub słomkowym kolorze o owłosionych szypułkach, choć zdarzają się również odmiany wielobarwne. Kwiaty osadzone są po kilka-kilkanaście sztuk na szczycie pędu, a ich średnica wynosi ok. 2,5 cm. Pierwiosnek wyniosły ma duże, pomarszczone, jajowate lub podłużne liście o grubym ogonku, wyrastające z przyziemnej różyczki. Owocem rośliny jest torebka, w której znajduje się mnóstwo drobnych, płaskich nasion.  

Wymagania, wysiew i uprawa pierwiosnka wyniosłego

Uprawa pierwiosnka wyniosłego najlepiej udaje się na stanowiskach w półcieniu. Lubi on średnio próchniczą, żyzną, przepuszczalną, bogatą w składniki odżywcze, gliniastą, stale wilgotną i niezbyt piaszczystą glebę. Źle znosi przesuszenie podłoża. Pierwiosnek wyniosły jest rośliną wapniolubną.

Oprócz terenów górskich chętnie porasta skalniaki. Najpiękniej i najdłużej kwitnie w  temperaturze 8-12 stopni Celsjusza lub nieco wyższej. Roślina nie toleruje mrozu – na zimę należy przykryć ją gałązkami iglaków. Wysiew pierwiosnka wyniosłego odbywa się standardowo, poprzez nasiona (jesienią, po zbiorze) lub przez podział pierwiosnka (po kwitnieniu).  

Lecznicze i inne właściwości pierwiosnka wyniosłego

Korzenie i kwiaty pierwiosnka wyniosłego wykorzystuje się jako surowiec zielarski. Zbiór korzeni przeprowadza się jesienią, a następnie suszy je w temp. 40-50 st. C. Kwiaty i kłącza zawierają wiele cennych substancji, między innymi glikozydy, saponiny, garbniki oraz olejki eteryczne. Pierwiosnek wyniosły działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Napar z korzeni i kwiatów pierwiosnka pomaga zwalczać przeziębienie, kaszel i inne dolegliwości dróg oddechowych, w tym stany zapalne.

Pierwiosnek jest też rośliną typowo ozdobną. Obsadza się nim rabaty i ogrody skalne. Sadzi się go też w grupach wśród drzew. Niektóre odmiany można uprawiać również w doniczkach w mieszkaniu.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne, podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Pierwiosnek wyniosły (Primula eliator)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.