Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)

Największym atutem piwonii lekarskiej są jej okazałe kwiaty. Dlaczego warto mieć piwonię lekarską w swoim ogrodzie i jakie warunki jej zapewnić, by pięknie rosła i kwitła?

Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)
Piwonia lekarska (Paeonia officinalis). Fot. 123RF.com

Jak rozpoznać piwonię lekarską?

Piwonie są popularnie występującym na terenie Polski krzewem ozdobnym. Naturalnym miejscem występowania piwonii lekarskiej jest Europa Południowa, w tym także południowa część Alp oraz Azja Mniejsza. Roślina jest powszechnie ceniona za piękne, pachnące kwiaty. Piwonia lekarska cechuje się wzniesionym pokrojem, a jej okres kwitnienia piwonii przypada na późną wiosnę. Ze względu na wysoką wytrzymałość kwiatu ciętego, piwonie często pozyskiwane są do wazonów i bukietów. Pełne lub półpełne kwiaty piwonii pojawiają się na szczytach pędów, a paleta ich barw obejmuje wszelkie odcienie bieli, różu oraz czerwieni.

Popularność piwonii nie wynika jedynie z jej urody, lecz również z jej prozdrowotnych właściwości. Medycyna alternatywna wykorzystuje odwary z korzeni lub napary z kwiatów w celu leczenia wielu dolegliwości.

Ciekawostka - piwonie są geofitami, co oznacza, że nadziemna część roślin zamiera na zimę, aby wiosną odrodzić się z bulwy znajdującej się pod ziemią. Piwonia lekarska jest długowieczną byliną i może osiągnąć wiek nawet stu lat.

Piwonie: wymagania, stanowisko i uprawa

Najlepszą ziemią pod uprawę piwonii lekarskiej będzie mieszanka piaszczysto-gliniasta. Istotnym czynnikiem jest również nawożenie byliny nawozami wieloskładnikowymi, jednak ze znikomymi ilościami azotu. Zbyt duża ilość tego pierwiastka powoduje, że roślina ma gęste listowie i mniejsze kwiaty.

Piwonia lekarska potrzebuje optymalnego poziomu wilgotności, więc należy ją regularnie podlewać. Podczas mrozów bylinę warto okryć iglastymi gałązkami, na przykład świerkowymi. Zabieg ten pozwoli roślinie spokojnie przezimować i ponownie rozwinąć się wiosną.

Właściwości i zastosowanie piwonii lekarskiej

Piwonia lekarska uprawiana jest w celu:

  • zagospodarowania ogrodów przydomowych i ogródków działkowych – jest lubianą byliną ozdobną;

  • pozyskiwania kwiatu ciętego, który chętnie wykorzystywany jest w pracowniach florystycznych ze względu na atrakcyjność i trwałość – piwonie utrzymują się w wazonach około 10-14 dni;

  • otrzymania surowca zielarskiego, po który chętnie sięgają kosmetolodzy oraz firmy farmaceutyczne.

Wartościowe właściwości lecznicze piwonii lekarskiej stosowane są przy łagodzeniu wielu schorzeń. Przykładowo, herbata z płatków piwonii lekarskiej polecana jest osobom borykającym się z nieregularnym cyklem miesiączkowym, a także na bóle reumatologiczne i migreny.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.