Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Powojnik pnący (Clematis vitalba)

Powojnik pnący to jedna z najczęściej uprawianych odmian powojników. Ceni się go zwłaszcza za szybki wzrost oraz walory dekoracyjne!

Powojnik pnący (Clematis vitalba)
Powojnik pnący (Clematis vitalba). Fot. 123RF.com

Powojnik pnący: wygląd rośliny

Powojnik pnący to długowieczny i szybko rosnący krzew z grupy Vitalba. W Polsce często można spotkać go także w stanie dzikim. W uprawie ogrodowej, przy właściwej pielęgnacji, może rosnąć nawet przez 40 lat!

Powojnik pnący jest rośliną bardzo ekspansywną. Może dorastać nawet do 10 metrów wysokości i szybko pokrywać pędy sąsiednich roślin, doprowadzając do ich zagłuszenia. Od czerwca do października na pnączach pojawiają się drobne, białe kwiaty o średnicy około 2 centymetrów. Kwiaty te wydzielają dość intensywny zapach. Roślina wykształca również puszyste, główkowate owocostany, które długo utrzymują się na pnączach i stanowią dodatkową ozdobę powojnika.

Uprawa powojnika pnącego

Uprawa powojnika udaje się najlepiej na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Roślina nie ma dużych wymagań co do gleby. Podłoże powinno być jednak lekkie i zasobne w wapń, bo na takich stanowiskach powojnik rozwija się najlepiej i obficie kwitnie. Powojnik pnący potrzebuje podłoża średnio wilgotnego – nie lubi ani nadmiernego przesuszenia, ani zalania gruntu.

Aby zapobiec podtapianiu korzeni, należy przed zasadzeniem wysypać dół żwirem lub gruboziarnistym piachem. Przy nasadzeniach w gorszej ziemi można też wypełnić dół ziemią z kompostem lub odkwaszonym torfem.

Pielęgnacja i podlewanie powojnika pnącego

Jako roślina pnąca powojnik będzie potrzebował odpowiednich podpór pod pnącza. Najlepiej, by podpory były wykonane z cienkich elementów, ponieważ powojnik owija się za pomocą ogonków liściowych, a te nie są w stanie czepiać się elementów grubszych niż 2,5 centymetra średnicy. Doskonale sprawdzą się kratki z drutu lub bambusowych palików. Młode okazy można też delikatnie przywiązywać do podpór.

Wiosną wykonuje się także przycinanie powojników. Należy usuwać pędy zniszczone, zaschnięte i słabe. Do usunięcia kwalifikują się także pędy dwuletnie, ponieważ roślina wykształca kwiaty jedynie na tych jednorocznych. Cięcie odmładzające wykonuje się co 3-5 lat.

Powojnik pnący: zastosowanie

W ogrodzie powojnik pnący służy głównie do obsadzania płotów, altan i pergoli. Można sadzić go także przy większych drzewach, by piął się po ich pniu. Pnącą odmianę powojnika wykorzystuje się także do zazieleniania skarp i umacniania gleb.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 5-10m

Pokrój: Pnącze

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Powojnik pnący (Clematis vitalba)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.