Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Przytulia pospolita (Galium mollugo)

Przytulia pospolita to wieloletnia bylina z rodziny marzanowatych, znana również jako przytulia zwyczajna. Co warto wiedzieć o uprawie przytulii pospolitej?

Przytulia pospolita (Galium mollugo)
Przytulia pospolita Fot.123RF.com

Przytulia pospolita: występowanie rośliny

Przytulia pospolita jest kenofitem (neofitem) – rośliną obcego pochodzenia. Najprawdopodobniej trafiła do nas dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba. Obecnie rośnie w Europie, na Kaukazie, w Afryce Północnej oraz na terenach Zachodniej Syberii, na łąkach, pastwiskach, przydrożach, granicach lasu i w zaroślach. Jest też spotykana w innych rejonach.  

Jak wygląda przytulia pospolita?

Przytulia osiąga od 30 do 150 cm wysokości.  Roślina ma nagą, cienką, mocno rozgałęzioną, pokładającą się w dolnej części i wznoszącą w górnej łodygę. Liście rośliny również są nagie, lancetowate lub ostro zakończone, mają równe brzegi i wyraźnie widoczny główny nerw. Rosną one w grupie po osiem, dookoła łodygi. Kwiaty przytulii pospolitej tworzą wiechy i mają cierpki, lekko miodowy zapach. Wyrastają z liści, na szypułkach o długości 3-4 mm. Są one promieniste, białe, małe i pachnące. Pędy z kolei, ze względu na dużą zawartość kumaryny, pachną sianem. Owocem przytulii jest orzech w formie rozłupni (jedno-, dwu- lub wielonasienny suchy owoc, pękający podczas dojrzewania na rozłupki).

Wymagania i uprawa przytulii pospolitej

Wymagania przytulii pospolitej względem stanowiska nie są zbyt wielkie. Przytulia lubi zarówno miejsca nasłonecznione, jak i półcieniste czy zacienione. Toleruje suche i mocno nasłonecznione gleby, jednak kiedy słońca jest za dużo, jej liście usychają. Świetnie rośnie na glebach gliniastych, bogatych w składniki pokarmowe, szczególnie w azot. Rosnąc, płoży się, choć w towarzystwie innych, wyższych roślin, opiera się na nich, traktując je jak podporę. Przytulia pospolita jest byliną ciepło- i światłolubną, ale dobrze radzi sobie także w półcieniu i w zacienionych miejscach. Przytulia pospolita wymaga średniej ilości wody.

Zastosowania przytulii pospolitej

Roślina ma wiele właściwości leczniczych. Najwięcej składników odżywczych ma w świeżej postaci. Napar z przytulii pospolitej oczyszcza krew, limfę, nerki, wątrobę, śledzionę i trzustkę. Przeciwdziała też anemii, stanom zapalnym węzłów chłonnych i obrzękom. Wspiera też odporność i regeneruje organizm. Przytulię można stosować również zewnętrznie. Zwalcza ona egzemę i łupież oraz wygładza skórę.

Roślina jest miododajna – wabi pszczoły i motyle.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Płożący

Termin kwitnienia: Czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Przytulia pospolita (Galium mollugo)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.