Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica)

Rdestowiec ostrokończysty to roślina miododajna i lecznicza, a zarazem szkodliwy gatunek inwazyjny. Czy można uprawiać go w ogrodzie?

Rdestowiec ostrokończysty to wieloletnia bylina, która posiada właściwości prozdrowotne. Fot.123RF.com

Rdestowiec ostrokończysty to bylina z rodziny rdestowatych (Polygonaceae), wywodząca się z krajów azjatyckich – Japonii, Tajwanu, Korei oraz północnych Chin. Roślina pojawiła się w Europie w pierwszej połowie XIX wieku, obecnie rośnie dziko także w Polsce. Ze względu na swoją ekspansywność należy do najwyższej, IV kategorii roślin inwazyjnych i w Polsce jego uprawa jest zakazana. 

Rdestowiec ostrokończysty: przyrost i wysokość 

Jak przystało na gatunek inwazyjny, rdestowiec ostrokończysty bardzo szybko się rozrasta, wypierając inne rośliny rosnące w jego otoczeniu. Jest to zasługa podziemnego kłącza dorastającego do 5 metrów długości, które jest w stanie przebić się nawet przez betonowe mury i podłoża. 

W przypadku części naziemnej rdestowca ostrokończystego wysokość jest nieco mniej imponująca. Łodygi rośliny osiągają do 2-3 metrów wysokości, przy czym na zimę opadają i na wiosnę wyrastają nowe. 

Jak wygląda rdestowiec ostrokończysty?

Choć dzisiaj większość osób szuka rad, jak pozbyć się rdestowca ostrokończystego, to nie zawsze tak było. Roślinę sprowadzono do Europy ze względu na walory estetyczne: duże, jasnozielone liście o szerokoeliptycznym kształcie oraz białe, drobne kwiaty zebrane w wiechy. Ozdobą rośliny są również puste łodygi pokryte fioletowymi kropkami. 

Rdestowiec ostrokończysty: wymagania

Bylina zachowuje się jak chwast i, podobnie jak chwast, ma niewybredne wymagania co do stanowiska i gleby. Lubi miejsca słoneczne, wilgotne i średnio wilgotne. Może rosnąć w glebie kamienistej i żwirowej, choć preferuje podłoża żyzne, zasobne w humus. Występuje na terenie całej Polski, tworząc rozległe skupiska przy drogach, rzekach, torach kolejowych oraz siedliskach znacznie zmienionych przez działalność człowieka. 

Rdestowiec ostrokończysty w ogrodzie

Mimo natury chwasta rdestowiec ostrokończysty ma wiele zalet. Dzięki swej ekspansywności doskonale sprawdza się w uprawach energetycznych. Z kolei zdolność rośliny do akumulacji metali ciężkich wykorzystuje się do oczyszczania skażonych gleb. Ponadto jest to roślina miododajna i lecznicza, stosowana m.in. w medycynie chińskiej i do produkcji suplementów. 

Niestety mimo to gatunek nie nadaje się do uprawy przydomowej. Wystarczy już niewielki fragment kłącza, aby roślina ukorzeniła się i zaczęła szybko rozrastać. Ze względu na swoją ekspansywność rdestowiec ostrokończysty powoduje wiele szkód, m.in.:

  • wypiera inne rośliny, co prowadzi do zubożenia gatunkowego flory;
  • niszczy drogi, budynki, zapory przeciwpowodziowe;
  • ogranicza widoczność i dostęp do zbiorników wodnych;
  • przyczynia się do zmniejszenia populacji drobnych zwierząt zamieszkujących glebę;
  • zajmuje pola uprawne, czym zagraża rolnictwu.

Ze względu na wyżej wymienione skutki sadzenie rdestowca ostrokończystego w ogrodzie jest zabronione. Mimo to roślina może niezaproszona wkroczyć na twoją posesję. Co możesz zrobić, aby nie dopuścić do zachwaszczenia ogrodu? 

Małe sadzonki rdestowca ostrokończystego można usunąć, choć potrzeba do tego cierpliwości i trochę pracy. Jeśli po pierwszym skoszeniu roślina znów się pojawi, należy wycinać do skutku odrastające pędy i kłącza lub wykopać kawałek ziemi, w której rośnie. 

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Sierpień, wrzesień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.