Właściwości gatunku i ciekawe odmiany rukoli
Rukola (Eruca sativa), zwana też rokiettą siewną, należy do roślin kapustowatych. Jest rośliną jednoroczną. Dorasta do ok. 60 cm, jednak zbierać ją można znacznie wcześniej (już przy wysokości 10–15 cm). Rukola ma charakterystyczne lirowato-pierzastodzielne, ciemnozielone liście. Bladożółte kwiaty, równie smaczne, jak część zielona rośliny, zebrane są w szczytowe kwiatostany.
Rukolą nazywamy także kilka innych gatunków kapustowatych o podobnym kształcie liści. Różnią się one intensywnością smaku i aromatu oraz wydajnością uprawy. Najpopularniejszym z nich jest dwurząd wąskolistny (tzw. dzika rukola). W przeciwieństwie do rokietty jest rośliną wieloletnią, a jego liście nie tracą wartości smakowych w okresie kwitnienia.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla rokietty siewnej
Rukola świetnie sprawdzi się zarówno jako roślina doniczkowa, jak i ogrodowa. Preferuje stanowisko słoneczne, ale nie lubi nadmiernie wysokich temperatur. W polskim klimacie najlepiej czuje się wiosną lub jesienią. Tak jak większość kapustowatych preferuje żyzną ziemię i umiarkowane podlewanie, dlatego przed jej posadzeniem podłoże powinieneś zasilić kompostem.
Uprawa i pielęgnacja rokietty
Z uwagi na krzewiasty pokrój, sadzonki rokietty powinny być oddalone od siebie o minimum 30 cm. Jeśli zima jest ciepła, możesz zaryzykować wysiew już na przełomie lutego i marca. Wysiewając rukolę co 3 tygodnie, zapewnisz sobie całoroczne plony. Pamiętaj, że najsmaczniejsze są młode liście rukoli, które możesz zebrać już w 2 tygodniu!
Sposoby na rozmnażanie rukoli
Rokiettę siewną rozmnożysz przez nasiona, które uzyskasz, pozwalając roślinie na dalszy wzrost. Nasiona kryją się w niewielkich strączkach, które łatwo pękają, przez co roślina rozsiewa się samodzielnie.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: -
Pokrój: Krzewiasty
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: nie