Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Runianka japońska (Pachysandra terminalis)

Runianka japońska jest niewysokim krzewem zimozielonym. Ozdobne liście tej rośliny błyszczą z daleka i układają się w charakterystyczne rozety.

Runianka japońska (Pachysandra terminalis)
Runianka japońska (Pachysandra terminalis). Fot. 123RF.com

Runianka japońska: wygląd

Liściasta runianka japońska posiada wiele zalet. Cechuje się przede wszystkim zimozielonością, co oznacza, że jej piękny kolor będzie nam towarzyszyć przez wszystkie pory roku. Roślina tworzy bujne połacie zieleni dzięki gęstemu pokrojowi i silnym, podziemnym rozłogom. Cechuje się skórzastymi, lśniącymi liśćmi, które są ząbkowane na brzegach. Liście runianki japońskiej układają się w regularne, dekoracyjne rozety.

Co ciekawe, mniejszą ozdobę stanowią kwiaty, które wyglądają dość niepozornie. Mają delikatny, jasny kolor i wydzielają lekką, przyjemną woń. Subtelny zapach wabi motyle i pszczoły, które pożywiają się kwiatowym pyłkiem runianki.

Gatunek zaliczamy do tak zwanych krzewinek (łac. fruticulus), czyli niskich, płożących się i gęstych roślin. Rozkrzewiające się w ten sposób gatunki tworzą darń, która jest zwartą okrywą gleby. Tego typu „roślinny dywan” z runianki japońskiej odznacza się wysoką wytrzymałością zarówno na warunki atmosferyczne, jak i na czasowe zgniatanie. Runianka jest również odporna na choroby i zanieczyszczenia powietrza.

Jakie są wymagania runianki japońskiej i jak wybrać dla niej stanowisko?

Chociaż uprawa runianki japońskiej jest nieskomplikowana, to wymaga zapewnienia roślinie odpowiednich warunków glebowych i środowiskowych. Gatunek polecany jest do zadarniania większych przestrzeni, lecz nie mogą być to miejsca zbyt suche. Sadząc runiankę, zadbajmy o żyzność podłoża – wybierzmy ziemię przepuszczalną i próchniczą.

Roślina należy do rodziny bukszpanowatych (łac. Buxaceae), co oznacza, że nie przepada za palącym słońcem i najlepiej rośnie na stanowisku lekko zacienionym. Runianka japońska poradzi sobie również w miejscu cienistym, na przykład pod drzewami o rozłożystych lub zwartych koronach.

Uprawa i pielęgnacja runianki japońskiej

Runianka japońska to gatunek tolerancyjny, o niezbyt wysokich wymaganiach wobec gruntu. Dbając o runiankę japońską, należy przede wszystkim utrzymywać dobry poziom wilgotności. Rośliny te, choć wytrzymałe, nie przepadają za przesuszaniem. W okresie wiosennym warto podlać roślinę wieloskładnikowym nawozem, aby gęsto i zdrowo rosła.

Stanowisko: Cieniste, półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: Do 0,2m, 0,2-0,5 m

Pokrój: Płożący, wzniesiony

Termin kwitnienia: Kwiecień

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Runianka japońska (Pachysandra terminalis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.