Rzodkiew japońska: pochodzenie i wygląd rośliny
Rzodkiew japońska pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, skąd ok. 500 r. p.n.e. została sprowadzona do Chin i dalej, do Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni jest ona najczęściej uprawianym warzywem. Roślina ta pomogła przetrwać najuboższym Japończykom okres głodu, dlatego w tokijskiej świątyni Kameido-Katori znajduje się jej pomnik. Rzodkiew japońska wytwarza długie, kuliste lub podłużne korzenie w kremowym kolorze, choć spotykane są też czerwone lub żółte odmiany daikonu. Mogą one ważyć od 50 g do 16 kg i mają długość od 15 do 50 cm przy średnicy od 10 do 16 cm. Na grubych łodygach rośliny osadzone są jasnozielone, drobne liście o ząbkowanych brzegach.
Wymagania i uprawa rzodkwi japońskiej
Uprawa rzodkwi japońskiej udaje się najlepiej na dobrze spulchnionej, próchniczej, stale wilgotnej, bogatej w składniki odżywcze glebie o pH od 6 do 7,4. Daikon uprawiany w podłożu ciężkim, suchym i piaszczystym wydaje zdeformowane korzenie. Warzywo najlepiej wzrasta w temp. 20 st. C i na słonecznym stanowisku.
Rzodkiew należy uprawiać w drugim roku po organicznym nawożeniu gleby. Podczas uprawy rzodkwi japońskiej ziemię powinno się jednorazowo nawieźć nawozem azotowym (ok. 15 g / m kw). Nawozy mineralne należy stosować po wcześniejszej chemicznej analizie gleby. Szacunkowe dawki wynoszą ok. 60-100 kg / ha azotu, 90-100 kg / ha fosforu oraz 150-200 kg / ha potasu.
Właściwości i zastosowanie rzodkwi japońskiej
Rzodkiew japońska jest wyjątkowo bogata w witaminę C. Zjedzenie zaledwie 100 g rzodkwi pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę w 34%. Jest ona również niskokaloryczna (20 kcal / 100 g). Rzodkiew ponadto zawiera enzymy wspomagające trawienie, szczególnie produktów skrobiowych. Warzywo działa też przeciwobrzękowo, moczopędnie i oczyszczająco. Daikon ma lekko pikantny smak. Można go wykorzystywać do sałatek i surówek. Jest on też stosowany do sushi, koreańskiej kiszonki kimchi i innych przetworów. Rzodkiew japońską można też udusić z mięsem lub wykorzystać do gulaszu czy zupy. W Azji jada się nie tylko korzenie, ale i liście rzodkwi.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Półkulisty, kulisty, jajowaty
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -