Seler naciowy: wygląd rośliny
Seler naciowy to warzywo z bujnymi i rozłożystymi liśćmi, które naturalnie rośnie na dziko w Europie. Można je też spotkać w Azji Środkowej i Zachodniej, na Kaukazie, a nawet w Afryce. Chcąc pozyskać najładniejsze okazy, warto zapewnić mu długi okres wegetacyjny. Jadalne są zarówno łodygi, jak i liście. Pojedynczy pęczek łodyg selera osiąga od 450 do 700 g przy długości do około 30-34 cm. Łodygi selera naciowego są odporne na chłód. Po zerwaniu można przetrzymywać selera nawet ok. 8 tygodni w temperaturze ok. 0-1 st. C i przy wysokiej wilgotności (na poziomie 92-95%).
Wymagania i uprawa selera naciowego
Wymagania selera naciowego są nieco wyższe niż w przypadku korzeniowego. Uprawa selera naciowego daje najlepsze efekty na glebach nasłonecznionych, dostatecznie wilgotnych i o odczynie pH 6-7 (od lekko kwaśnego do obojętnego). Seler naciowy nie przyjmuje się dobrze na podłożu świeżo wapnowanym. Warzywo lubi regularne nawadnianie – okresy suszy negatywnie wpływają na wzrost selera.
Seler naciowy: nawożenie rośliny
Seler naciowy doskonale rośnie w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem. Ziemia pod jego uprawę powinna mieć optymalnie między 100-130 mg/dm3 azotu, po 60-80 mg / dm3 fosforu i magnezu, 200-250 mg / dm3 potasu oraz 1500-2500 mg / dm3 wapnia. Azot i potas najlepiej stosować wiosną. Azot należy stosować porcjami i uzupełniać w miarę rosnącego zapotrzebowania selera na ten składnik. Po raz ostatni nawóz należy zastosować do końca czerwca. Pozostałe nawozy można zastosować jesienią. Seler naciowy źle znosi niedobór magnezu i boru, co skutkuje pękaniem i brązowieniem łodyg.
Właściwości i zastosowanie selera naciowego
Seler naciowy ma charakterystyczny, mocny zapach przypominający aromat lubczyku i bardzo wyrazisty, dominujący smak. Łodygi i liście selera naciowego najczęściej jada się na surowo, w sałatkach, są też wykorzystywane do zup oraz w formie przetworzonej w przetwórstwie warzywnym, do przyprawiania przetworów, w tym ketchupów i innych sosów. Seler naciowy nadaje się także do wyciskania zdrowych, „zielonych” soków oraz jako dodatek do duszonych i gotowanych dań. Regularne jedzenie selera przyspiesza trawienie. Jest on też świetnym źródłem witaminy C, E i kwasu foliowego.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: nie