Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Cechą charakterystyczną tego gatunku są obfite, srebrzące się w letnim słońcu kwiatostany, które można podziwiać od czerwca do września.
Śmiałek darniowy świetnie sprawdzi się jako efektowne uzupełnienie kompozycji na rabatach. Do najpopularniejszych odmian rośliny należą m.in. „Goldtau” o kwiatostanach w kolorze złota czy „Brozneschleier” z kwiatostanami w odcieniach brązu. Wśród traw tego gatunku wyróżnić można zarówno odmiany karłowate (np. „Northern Lights” – o wysokości do 30–40 cm), jak i wysokie, które rosną nawet do ok. metra w fazie kwitnienia (np. „Goldschleier”).
Wymagania: stanowisko i ziemia dla śmiałka darniowego
Śmiałek darniowy doskonale czuje się na stanowiskach słonecznych, jednak zakwitnie także w półcieniu. Wyeksponowana na działanie światła słonecznego roślina zyska atrakcyjne wybarwienia kwiatów. Roślina preferuje glebę wilgotną i przepuszczalną. Przeciętna gleba ogrodowa będzie dla niej w zupełności wystarczająca.
Uprawa i pielęgnacja śmiałka darniowego
Śmiałek darniowy nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina obficie zakwitnie pod warunkiem, że będzie regularnie podlewana – zwłaszcza bezpośrednio po nasadzeniu. W okresach zbyt długiej suszy trawa może szybko uschnąć. Śmiałek darniowy doskonale odnajduje się w naszym klimacie i jest odporny na mróz. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z nawożeniem rośliny. Nawóz dawkowany w zbyt dużej ilości jest szkodliwy dla jej kwiatostanów.
Sposoby na rozmnażanie śmiałka darniowego
Podobnie jak w przypadku innych traw ozdobnych, jednym ze sposobów na rozmnażanie śmiałka darniowego jest podział kęp. Zabieg ten najlepiej wykonywać wiosną albo jesienią (mniej więcej miesiąc przed pierwszymi nocnymi przymrozkami). Inną metodą rozmnażania jest siew nasion.
Stanowisko: -
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Marzec
Zimozielone: nie