Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)

Przebiśnieg zakwita jako pierwszy z kwiatów cebulkowych. Rosnąc, potrafi on przebić się przez topniejący śnieg. Często nazywa się go zwiastunem wiosny. Jakich warunków potrzebuje do optymalnego rozwoju?

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Śnieżyczka przebiśnieg, zwana też przebiśniegiem pospolitym, to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Fot. 123RF/PICSEL

Śnieżyczka przebiśnieg jest byliną cebulową hodowaną w celach ozdobnych. Znany jest on także pod nazwą przebiśnieg zwyczajny lub pospolity, a także gładysz oraz śniegulka. Od 2014 r. roślina ta w naszym kraju objęta jest ochroną częściową. Egzemplarzy rosnących na stanowiskach naturalnych nie wolno zrywać bez zgody regionalnego konserwatora przyrody.

Jak wygląda śnieżyczka przebiśnieg?

Bylina wyposażona jest w rosnącą pod ziemią brązową cebulkę o jajowatym kształcie. Z jednej bulwy wyrastają od 2 do 4 sztuk liści odziomkowych: mięsistych, wąskich i podłużnych.

Liście pojawiają się wraz z pąkami kwiatowymi. Podczas kwitnienia - które trwa ok. 10 dni w okresie między lutym, a kwietniem - pokryte są one woskowym nalotem.

Pęd kwiatowy galanthus nivalis jest gruby, obły i gładki (typu głąbik). W szczytowej części łukowato się on zagina. Z jego końca luźno zwisa charakterystyczny kwiat o kształcie łezki.

Kwiaty śniegulki składają się z 6 białych płatków uformowanych w 2 okółki. W środku kielicha znajduje się słupek i 6 pręcików.

Płatki rosnące po zewnętrznej stronie są dłuższe. W ciepłe dni rozchylają się one na boki. Te wewnętrzne ciasno do siebie przylegają, tworząc coś na kształt krótkiej rurki. Są one naznaczone zielenią. Co ciekawe, jest to roślina miododajna.

Owocem tej byliny jest jajowata, mięsista torebka w kolorze żółto-zielonym. Jej nasiona roznoszone są przez mrówki. Dlatego w lasach można spotkać całe łany przebiśniegów.

Śnieżyczka przebiśnieg: właściwości zdrowotne

Śnieżyczka przebiśnieg jest rośliną leczniczą. Zawiera on alkaloid o nazwie galantamina, który znajduje zastosowanie w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona, a także mózgowego porażenia dziecięcego.

Śnieżyczka przebiśnieg: uprawa i pielęgnacja

Przebiśniegi najlepiej rosną w cieniu i chłodzie. Optymalne dla nich są gleby żyzne oraz raczej wilgotne. W zbyt mokrych i ciężkich podłożach może dojść u nich do rozwoju chorób grzybiczych.

Bylina ta nie wymaga ściółkowania w celu ochrony przed niskimi temperaturami. Nawożenie i przycinanie jej nie jest konieczne.

W lecie obumiera cała nadziemna część gładysza. Dlatego pielęgnacja go sprowadza się do dbania, by podłoże, w którym rośnie, nie było zbyt suche.

Jak rozmnaża się przebiśniegi?

Bylinę tę rozmnaża się poprzez zasiew lub podział cebulek. W celu odmłodzenia rośliny fragmentację kęp przeprowadza się co 5-6 lat. Zaraz po podziale można wsadzić je do gruntu. Jeśli będą przechowywane, trzeba dbać, by nie uschły.

Śnieżyczka przebiśnieg: choroby i szkodniki 

Śnieżyczka przebiśnieg jest dość odporna na choroby i szkodniki, ale na nieodpowiednich stanowiskach (np. na zbyt mokrych) mogą ją zaatakować choroby grzybowe, m.in. szara pleśń, która objawia się pylącym nalotem na liściach. Wśród szkodników zagrożenie mogą stanowić poskrzypki cebulowe oraz i pobzygi narcyzowe. 

Stanowisko: Cieniste, półcieniste

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Kępiasty, wzniesiony

Termin kwitnienia: Marzec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.