Szczawik Deppego (Oxalis tetraphylla): wygląd
Roślina nazywana jest również szczawikiem czterolistnym i należy do grupy bardzo ciekawych wizualnie gatunków. Szczawik Deppego z wyglądu przypomina nam rodzime gatunki koniczyny łąkowej i szczawika zajęczego.
Szczawiki są niewysokie, osiągają bowiem maksymalnie 25 centymetrów wysokości. Mimo to przyciągają wzrok ciekawym kolorem i kształtem liści. Sercowate listki zgrupowane są po cztery i znajdują się na szczycie sztywnego, długiego pędu. Wnętrze blaszki jest bordowo-purpurowe, a zewnętrzna część miękkich liści – intensywnie zielona. Szczawik Deppego kwitnie latem drobnymi, koralowymi kwiatuszkami o pięciu płatkach. Gatunek rośnie kępiasto, tworząc gęste, barwne korony.
Ciekawostka - zarówno delikatne listki szczawika czterolistnego, jak i jego korzenie są jadalne i chętnie wykorzystywane przez szefów kuchni.
Wymagania i stanowisko: szczawik czterolistny
W Polsce szczawika czterolistnego możemy uprawiać na kilka sposobów. Najpopularniejsza jest uprawa domowa, gdzie szczawik towarzyszy nam przez cały rok, stojąc na parapecie lub półce. Równie często szczawik sadzony jest w ogrodzie lub w pojemnikach bądź donicach ustawianych na tarasach czy balkonach.
Istotnym wymaganiem Oxalis tetraphylla jest zapewnienie roślinie dużej ilości światła oraz miejsca spokojnego i ciepłego. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej. Szczawik czterolistny dobrze rośnie w przeciętnej mieszance ogrodowej, jednak warto go od czasu do czasu dodatkowo odżywić biohumusem lub innym nawozem z dużą ilością azotu.
Szczawik Deppego wymaga gleby o stałej wilgotności, należy więc podlewać go oszczędnie, lecz regularnie.
Szczawik Deppego: uprawa i pielęgnacja
Gatunek należy do roślin cebulowych, bulwiastych i z tego względu jego uprawa wymaga pewnych zabiegów ogrodniczych, takich jak zimowanie. Jesienią należy delikatnie wyjąć bulwy z gruntu, oczyścić je i umieścić w pojemniku z piaskiem lub trocinami, które będzie stało w ciemnym i chłodnym miejscu.
Najlepszym okresem na sadzenie Oxalis tetraphylla jest wczesna wiosna. Bulwy kwiatów muszą być dość płytko zakopane – zaleca się przysypanie ich maksymalnie dwucentymetrową warstwą podłoża.
Wybierając szczawika jako roślinę pokojową, musimy pamiętać o odpowiedniej warstwie drenażu w doniczce, np. wyparzonego keramzytu.
Wskazówka! Bez względu na to, czy chcemy mieć szczawika czterolistnego w doniczce pod dachem, czy na zewnątrz, zawsze warto posadzić razem kilka bulw. Większa ilość kłączy sprawi, że wyrośnie nam okazała kępka szczawików.
Szczawik Deppego: choroby i szkodniki
Szczawik Deppego jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, ale czasem bywa porażony rdzą powodowaną przez grzyb rdzawnikowy.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: Do 0,2m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec
Zimozielone: -