Tulipan późny to bylina cebulowa pochodząca z Turkmenistanu. Należy do grupy tulipanów botanicznych, czyli powstałych naturalnie, bez ingerencji człowieka. W Polsce gatunek można spotkać w ogrodach, gdzie rośnie w klombach, na obrzeżach trawników, w skalniakach czy doniczkach.
Tulipan późny: wysokość i wygląd
Tradycyjne tulipany dorastają do 60-70 centymetrów, natomiast tulipany botaniczne to „miniaturki” osiągające nie więcej niż 25 centymetrów wysokości. Przedstawiciel tej grupy – tulipan późny – jest jeszcze niższy i zwykle mierzy nie więcej niż 10-15 centymetrów.
Mimo niepozornych rozmiarów gatunek ma sporo do zaoferowania. Jak wygląda tulipan późny? Najpiękniejszą ozdobą rośliny są gwiazdkowate, pachnące kwiaty wyrastające na bardzo krótkich pędach. Kwiaty składają się z płatków: żółtych w środku i białych na końcach. Co ciekawe, kwiaty tulipana późnego zamykają pod wpływem chłodu i otwierają na słońcu, przy powyżej 15°C.
Roślina wytwarza również od 2 do 7 błyszczących zielonych liści, które przyjmują wąski, na wpół wyprostowany kształt. Owocem tulipana późnego jest trójdzielna i trójkomorowa torebka, która może zawierać ponad 100 nasion.
Tulipan późny: wymagania i pielęgnacja
Tulipan późny dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej i żyznej, przeciętnie wilgotnej (np. piaszczysto-gliniastej). Wymaga stanowiska słonecznego. Poza tym roślina jest mrozoodporna (strefa mrozoodporności 4) i długowieczna. Najlepiej kwitną 2-3-letnie okazy.
Gatunek uchodzi za łatwy w uprawie. I rzeczywiście, w przypadku tulipana późnego pielęgnacja polega głównie na zapewnieniu optymalnego stanowiska i dobrej gleby. Roślina nie wymaga też przesadzania – można ją uprawiać przez kilka lat na tym samym stanowisku.
Cebulki tulipanów należy wysadzać jesienią (do gruntu lub pojemników). Rośliny zakwitają zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, natomiast latem przechodzą w okres spoczynku. Wówczas trzeba ograniczyć podlewanie, aby wierzchnia warstwa podłoża była sucha lub jedynie lekko wilgotna.
Cebulki tulipana późnego bez problemu przezimują w gruncie, choć w srogie i bezśnieżne zimy warto okryć rabatę igliwiem, torfem czy słomą. Cebule można wykopać na przełomie czerwca i lipca w celu rozmnożenia rośliny – nowe okazy powstaną z cebulek przybyszowych. Bylinę można rozmnażać też z nasion, jednak wówczas na kwitnienie trzeba zaczekać aż 7 lat.
Tulipan późny w ogrodzie
Tulipan późny to niewielka, ale bardzo dekoracyjna i ciekawa roślina. Gwiaździste kwiaty pięknie prezentują się w skalniakach, na obwódkach i z przodu słonecznych rabat. Należy jedynie zadbać o to, aby nie przesłoniły ich większe rośliny.
Decydując się na uprawę tulipana późnego w ogrodzie, warto od razu zaopatrzyć się w większą liczbę cebulek. Rośliny najlepiej prezentują się sadzone w rozstawie maksymalnie 20 cm, w zagęszczeniu ok. 50 sztuk na 1 m2.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: Do 0,2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień
Zimozielone: -