Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Tulipan późny (Tulipa tarda)

Tulipan późny to dziki przedstawiciel tulipanów. Znacznie mniejszy od tradycyjnych, ale równie efektowny i ciekawy. Jak go uprawiać?

Tulipan późny (Tulipa tarda)
Tulipan późny (Tulipa tarda). Fot. 123RF.com

Tulipan późny to bylina cebulowa pochodząca z Turkmenistanu. Należy do grupy tulipanów botanicznych, czyli powstałych naturalnie, bez ingerencji człowieka. W Polsce gatunek można spotkać w ogrodach, gdzie rośnie w klombach, na obrzeżach trawników, w skalniakach czy doniczkach. 

Tulipan późny: wysokość i wygląd

Tradycyjne tulipany dorastają do 60-70 centymetrów, natomiast tulipany botaniczne to „miniaturki” osiągające nie więcej niż 25 centymetrów wysokości. Przedstawiciel tej  grupy – tulipan późny – jest jeszcze niższy i zwykle mierzy nie więcej niż 10-15 centymetrów. 

Mimo niepozornych rozmiarów gatunek ma sporo do zaoferowania. Jak wygląda tulipan późny? Najpiękniejszą ozdobą rośliny są gwiazdkowate, pachnące kwiaty wyrastające na bardzo krótkich pędach. Kwiaty składają się z płatków: żółtych w środku i białych na końcach. Co ciekawe, kwiaty tulipana późnego zamykają pod wpływem chłodu i otwierają na słońcu, przy powyżej 15°C. 

Roślina wytwarza również od 2 do 7 błyszczących zielonych liści, które przyjmują wąski, na wpół wyprostowany kształt. Owocem tulipana późnego jest trójdzielna i trójkomorowa torebka, która może zawierać ponad 100 nasion. 

Tulipan późny: wymagania i pielęgnacja

Tulipan późny dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej i żyznej, przeciętnie wilgotnej (np. piaszczysto-gliniastej). Wymaga stanowiska słonecznego. Poza tym roślina jest mrozoodporna (strefa mrozoodporności 4) i długowieczna. Najlepiej kwitną 2-3-letnie okazy. 

Gatunek uchodzi za łatwy w uprawie. I rzeczywiście, w przypadku tulipana późnego pielęgnacja polega głównie na zapewnieniu optymalnego stanowiska i dobrej gleby. Roślina nie wymaga też przesadzania – można ją uprawiać przez kilka lat na tym samym stanowisku. 

Cebulki tulipanów należy wysadzać jesienią (do gruntu lub pojemników). Rośliny zakwitają zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, natomiast latem przechodzą w okres spoczynku. Wówczas trzeba ograniczyć podlewanie, aby wierzchnia warstwa podłoża była sucha lub jedynie lekko wilgotna. 

Cebulki tulipana późnego bez problemu przezimują w gruncie, choć w srogie i bezśnieżne zimy warto okryć rabatę igliwiem, torfem czy słomą. Cebule można wykopać na przełomie czerwca i lipca w celu rozmnożenia rośliny – nowe okazy powstaną z cebulek przybyszowych. Bylinę można rozmnażać też z nasion, jednak wówczas na kwitnienie trzeba zaczekać aż 7 lat. 

Tulipan późny w ogrodzie

Tulipan późny to niewielka, ale bardzo dekoracyjna i ciekawa roślina. Gwiaździste kwiaty pięknie prezentują się w skalniakach, na obwódkach i z  przodu słonecznych rabat. Należy jedynie zadbać o to, aby nie przesłoniły ich większe rośliny. 

Decydując się na uprawę tulipana późnego w ogrodzie, warto od razu zaopatrzyć się w większą liczbę cebulek. Rośliny najlepiej prezentują się sadzone w rozstawie maksymalnie 20 cm, w zagęszczeniu ok. 50 sztuk na 1 m2. 

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: Do 0,2m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Tulipan późny (Tulipa tarda)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.