Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Nietypowe, zbudowane z trzech płatków kwiaty tygrysówki pawiej prezentuje się pięknie, ale jej kwitnienie nie należy do długich (trwa zaledwie jeden dzień). Poleca się więc sadzić ją w grupach z innymi roślinami ozdobnymi, np. na rabatach lub w pojemnikach.
Odmiany tygrysówki mają przeróżne intensywne kolory, np. czerwony, pomarańczowy czy różowy. Niektóre z nich zachwycają więcej niż jednym kolorem! Do popularnych odmian należy m.in. „Alba”, „Lilacea” czy „Canariensis”.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla tygrysówki pawiej
Tygrysówka pawia dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, żyznym.
Uprawa i pielęgnacja tygrysówki pawiej
Sadzenie cebulek tygrysówki pawiej należy przeprowadzić wiosną (na przełomie kwietnia oraz maja). Odstęp powinien wynosić około 15 cm, a głębokość 7–8 cm.
Roślina musi być intensywnie podlewana (podłoże powinno być stale wilgotne). Najlepiej robić to bezpośrednio przy ziemi, aby nie zamoczyć liści ani kwiatów.
Tygrysówkę pawią trzeba nawozić. Dobrze sprawdzą się płynne nawozy dla roślin kwitnących.
Sposoby na rozmnażanie tygrysówki pawiej
W naszym klimacie cebulki tej rośliny nie poradzą sobie z zimowaniem, dlatego we wrześniu (gdy roślina zżółknie) należy je wykopać, przesuszyć i przy okazji oddzielić powstałe cebulki przybyszowe. Posłużą do pozyskania kolejnych roślin. Przechowuj je w temperaturze wynoszącej od 2 do 5°C. Dobrze, jeśli zostaną delikatnie okryte. Uwaga! Roślina nie zakwitnie w ciągu kolejnego roku, a dopiero po upływie 2 lub nawet 3 lat.
Innym rozwiązaniem jest wysiewanie tygrysówki pawiej z nasion. Należy przeprowadzić je wiosną.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: nie