Pochodzenie i występowanie uczepu trójlistkowego
Uczep trójlistkowy to roślina z rodziny astrowatych. Występuje na terenie całej Europy, Ameryki Północnej i Azji oraz w północnej części kontynenty afrykańskiego. W naszym kraju uczep jest gatunkiem pospolitym, powszechnie uważanym na chwast. Można spotkać go na podmokłych łąkach, niskich partiach gór, brzegach rzek i na bagnach.
Uczep trójlistkowy: wygląd rośliny
Uczep trójlistkowy to roślina o wzniesionym, mocno rozgałęzionym pokroju. Może dorastać do około jednego metra wysokości. Łodygi uczepu mają kolor ciemnozielony lub czerwonofioletowy i na całej wysokości porastają je ząbkowane liście, rozmieszczone naprzeciwlegle.
Okres kwitnienia uczepu trójlistkowego przypada na okres od lipca do końca października. Roślina wykształca żółtobrązowe kwiaty, zebrane w koszyczki. Owoc zaś stanowi płaska niełupka ze sztywnymi zadziorami, które przyczepiają się do ubrań i sierści zwierząt, dzięki czemu roślina rozsiewa się dalej.
Uprawa uczepu trójlistkowego
Uczep trójlistkowy można uprawiać także w ogrodowych lub balkonowych zielnikach. Należy jednak zapewnić mu podłoże o dużej wilgotności, bo na takich stanowiskach uczep czuje się najlepiej. Gleba powinna mieć lekko kwaśny lub zasadowy odczyn. Zapewnij mu również jasne, dobrze nasłonecznione stanowisko.
Latem, zwłaszcza w okresie susz, warto pamiętać o intensywnym nawadnianiu uczepu. Jeśli jest upalnie i bardzo sucho, można podlewać go nawet kilka razy dziennie. Zbiory ziela uczepu do celów leczniczych zaczyna się w okresie kwitnienia, a więc pod koniec lipca i w sierpniu. Najbardziej wartościowe są liście, kwiatostany oraz nasiona uczepu. Po zebraniu należy je suszyć w ciemnym i chłodnym miejscu. Ziele powinno mieć barwę ciemnozieloną i lekko palący smak.
Zastosowanie uczepu trójlistkowego
Uczep trójlistkowy stanowi źródło wielu ważnych związków chemicznych, takich jak flawonoidy, kwas askorbinowy, sole mineralne, karoten czy garbniki. W medycynie ludowej stosuje się go jako środek na alergię, łuszczycę oraz trądzik. Ziele uczepu wykazuje także działanie moczopędne i napotne. Można stosować go wewnętrznie jako remedium na zatrucia i stany zapalne lub zewnętrznie na obrzęki oraz rany.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 0,2-0,5 m, 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Zimozielone: -