Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)

Wiciokrzew pomorski to chętnie uprawiana, pnąca roślina ogrodowa. Jest lubiana za stosunkowo małe wymagania uprawowe i ciekawe, bardzo dekoracyjne kwiaty.

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)
Wiciokrzew w ogrodzie. Fot. CanvaPro

Wiciokrzew pomorski: wygląd rośliny

Wiciokrzew pomorski to zdrewniała roślina pnąca, która może dorastać do około 6 metrów wysokości. Wykształca gładkie, okrągłe pędy ze zgrubiałymi międzywęźlami. Młode pędy są owłosione, szarawe lub zabarwione na purpurowo. Starsze natomiast pokrywa szara, łuszcząca się kora. Charakterystyczne dla pędów wiciokrzewu jest to, że wokół podpór owijają się prawoskrętnie. Na końcach niektórych z nich znajdują się także lepkie włoski gruczołowe.

Liście wiciokrzewu pomorskiego ułożone są naprzeciwlegle. Mają około 4-6 centymetrów długości i blaszki w kształcie jajowatym lub eliptycznym. Z wierzchu przybierają kolor ciemnozielony, a od spodu sinozielony.

Wiciokrzew od maja do sierpnia rodzi także charakterystyczne i bardzo ozdobne kwiaty. Ich korona z początku jest mocno purpurowa, ale z czasem staje się biała. Po przekwitnięciu kwiatów na ich miejscu zawiązują się czerwone, kuliste owoce. Stanowią prawdziwy przysmak dla wielu ptaków, jednak dla ludzi pozostają trujące.

Wymagania i uprawa wiciokrzewu pomorskiego

Wiciokrzew pomorski to roślina stosunkowo prosta w uprawie, ale do pełnego rozwoju i kwitnienia potrzebuje odpowiednich warunków. Przede wszystkim, wiciokrzew należy sadzić w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Najlepsze dla tej odmiany jest światło rozproszone, na przykład przez konary wyższych drzew.

Rośnie dość dobrze na każdym podłożu, ale najlepsza dla wiciokrzewu jest gleba żyzna i umiarkowanie wilgotna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Podstawę pnącza należy ściółkować, by nie dopuścić do przesychania podłoża. Miejsce pod uprawę wiciokrzewu powinno być też ciepłe i osłonięte od wiatru, by roślina nie przemarzła w czasie zimy.

Wiciokrzew pomorski: pielęgnacja

Wiciokrzew pomorski nie wymaga cięcia, ale dobrze znosi takie zabiegi. Wiosną należy usunąć przemarznięte pędy, a raz na 5 lat wykonać ciecie odmładzające i skrócić wszystkie pędy o 1/3 ich długości. To pomoże roślinie zachować ładny, zwarty pokrój.

Warto pamiętać też, że wiciokrzew źle znosi długotrwałą suszę. W tym okresie należy więc podlewać roślinę, by nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Do nawożenia wiciokrzewu nadają się nawozy organiczne i mineralne z potasem i fosforem.

Wiciokrzew pomorski: zastosowanie

Wiciokrzew pomorski wykorzystuje się do okrywania pergoli, bramek i trejaży. Można sadzić go na kratownicach lub w sąsiedztwie wysokich drzew. Doskonale nadaje się do dekoracji altan, tarasów lub przestrzeni pod balkonami. Może rosnąć w towarzystwie innych wiciokrzewów lub roślin pnących.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Pnącze

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.