Charakterystyka wilca ziemniaczanego
Ten pochodzący z Ameryki Południowej gatunek jest zarówno rośliną jadalną, jak i ozdobną. Największą uwagę skupiają liście oraz bulwy wilca ziemniaczanego. Jest to gatunek mocno zróżnicowany pod względem gamy kolorystycznej liści oraz miąższu bulw. Wilec ziemniaczany należy do rodziny bylin powojowatych – w naturalnym środowisku pędy pnącza mogą dorastać do nawet 5 metrów długości.
Liście wilca ziemniaczanego mają często sercowaty kształt, lecz spotkać możemy odmiany o ulistnieniu innym. Barwa ulistnienia kumpira jest również zależny od odmiany, może być:
- zielona (jasna lub ciemna),
- czerwona,
- bordowa.
W przypadku uprawy wilca ziemniaczanego jego kwitnienie nie gra pierwszych skrzypiec i rzadko pojawia się w naszej strefie klimatycznej.
Odmiany wilca ziemniaczanego
Do jednych z najciekawszych kultywarów wilca ziemniaczanego zaliczamy między innymi:
- Margerite, czyli odmianę o jaskrawych, zielonych liściach w sercowatym kształcie i o gęstym pokroju;
- Bronze, czyli odmianę ogrodniczą, która charakteryzuje się dwukolorowym ulistnieniem, mieniącym się zielenią i fioletem; jej liście mają pięciopalczasty kształt.
Wilec ziemniaczany: wymagania i stanowisko
Wilec ziemniaczany jest gatunkiem ciepło- i światłolubnym, więc uprawa musi się odbywać w miejscu słonecznym lub półcienistym. Długie pędy batatów mogą zwisać lub się piąć, w zależności od preferencji ogrodniczych uprawiającego. Kumpir preferuje ziemię żyzną i przepuszczalną, o stałym poziomie wilgotności.
Wilec ziemniaczany może być hodowany w pojemnikach i donicach oraz w gruncie. Należy pamiętać, że w przypadku uprawy gruntowej pędy pnącza będą się ukorzeniać.
Jak wygląda uprawa i pielęgnacja batatów?
Wilec ziemniaczany wymaga zachowania kilku pielęgnacyjnych podstaw. Bardzo ważny jest dobór ziemi i stanowiska, tak, aby były one możliwie jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska rośliny.
Jednym z najistotniejszych czynników w uprawie wilca ziemniaczanego jest zachowanie równowagi wilgotnościowej – roślina potrzebuje umiarkowanego, lecz regularnego podlewania. Gatunek wymaga również zasilania nawozami wieloskładnikowymi.
Bataty są wrażliwe na przelania i zasuszenia, a w przypadku zachwiania równowagi lub nieodpowiedniej pielęgnacji roślinę mogą zaatakować choroby czy szkodniki. Należy więc obserwować roślinę, szczególnie pod kątem patogenów grzybowych i wciornastków.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: -
Pokrój: Płożący
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: -